Merkez Bankası Haziran Enflasyon Beklentisi 2022 Tahminini Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB yıl sonu enflasyon beklentisi ve Haziran 2022 enflasyon tahmini rakamlarını duyurdu. Enflasyonda yükseliş sürecek mi, düşüş var mı?

Merkez Bankası Haziran Enflasyon Beklentisi 2022 Tahminini Açıkladı!

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi Haziran 2022 raporu yayımlandı. Yayımlanan anket içerisinde en dikkat çeken bölüm ise enflasyon beklentisi oluşturdu. Milyonlarca emekli ve memur için beklenen enflasyon farkı zammı için geriye son bir veri kalmıştı.

TÜİK tarafından bugüne kadar Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarına ilişken resmi enflasyon raporu yayımlanırken 6 aylık enflasyon farkı zammı için sadece Haziran ayı verisi kalmıştı. Merkez Bankası Haziran ayı enflasyon tahmini verisinin de yer aldığı TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi raporu yayımlandı.

MERKEZ BANKASI HAZİRAN ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ 2022 YÜZDE KAÇ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Haziran ayına ilişkin beklenti anketi bu ay 50 katılımcı ile gerçekleştirildi. Reel ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 50 katılımcı ile gerçekleştirilen anket sonucunda Merkez Bankası 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini yükselirken enflasyon beklentisi de yine aynı şekilde artış gösterdi.

yıllık enflasyon beklenti anketi

Merkez Bankası tarafından yayımlanan ankette bir önceki anket döneminde yüzde 2,97 olan aylık enflasyon beklentisi tahmini yüzde 2,97 olarak gerçekleşirken bu anket döneminde ise yaşanan yükselişin ardından 3,77 olarak belirlendi. Yani Haziran ayı enflasyon tahmini yüzde 3,77 olarak ilan edilmiş oldu.

12 ay sonrası enflasyon anketi

12 ay sonrası için açıklanan TÜFE beklentisi 33,28 seviyesinden yüzde 37,91 seviyesine yükselerek rekor kırdı. 24 ay sonrası enflasyon tahmini beklentisi rakamı ise yüzde 20 barajını aştı ve 19,54 seviyesinden yüzde 22,04 seviyesine yükseldi.

24 ay sonra enflasyon anketi

MERKEZ BANKASI 2022 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL OLDU?

Dolar kurunun yeniden 17 TL barajını aşmasının ardından Merkez Bankası'nın 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi de güncellendi. Merkez Bankası'nın beklenti anketi ile 2022 yıl sonu dolar tahmini yukarı yönlü revize edildi. Merkez Bankası'nın dolar kuru tahmini beklentisi 2022 yıl sonu için 18,89 liraya yükseldi.

Merkez Bankası'nın 2023 yıl sonu dolar kuru tahmini rakamını içeren 12 ay sonrası için kur beklentisi 18,47 liradan 20,70 liraya çıktı. Böylelikle Merkez Bankası'nın ilk 20 TL'lik tahmini açıklanmış oldu. Merkez Bankası beklenti anketi aylık olarak düzenli bir şekilde yayımlanıyor.