Merkez Bankası Kanıtladı: Konut Kredisi Faiz Oranları Düşünce Ev Fiyatları Zamlanıyor

Merkez Bankası Kredi Maliyeti ve Konut Fiyatları raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre konut fiyatları ve finansman koşulları arasında ilişki masaya yatırıldı.2020 yılının Haziran ayında kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan yüzde 0.64 faiz oranlı konut kredisi paketinin konut fiyatlarına olan etkisi incelendi.KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI 1 PUAN DÜŞÜNCE KONUT FİYATLARI YÜZDE 2,1 ORANINDA YÜKSELİYOR! Yayımlanan raporda "Bu makale, konut fiyat

Merkez Bankası Kanıtladı: Konut Kredisi Faiz Oranları Düşünce Ev Fiyatları Zamlanıyor

Merkez Bankası Kredi Maliyeti ve Konut Fiyatları raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre konut fiyatları ve finansman koşulları arasında ilişki masaya yatırıldı.

2020 yılının Haziran ayında kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan yüzde 0.64 faiz oranlı konut kredisi paketinin konut fiyatlarına olan etkisi incelendi.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI 1 PUAN DÜŞÜNCE KONUT FİYATLARI YÜZDE 2,1 ORANINDA YÜKSELİYOR!

Yayımlanan raporda "Bu makale, konut fiyatları ile finansman koşulları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Analizde, konut fiyatları üzerindeki kredi maliyetinin nedensel etkisini tahmin etmek için, Türk kamu bankalarının 2020 yazında konut kredisi faiz oranlarını ani olarak düşürmesi dışşal bir şok olarak kullanılmaktadır.

Etkilerin tahmini, tüm kredili konut satışlarını kapsayan, ayrıntılı bir veri seti ile yapılmaktadır. Sonuçlarımız, yıllık faiz oranlarındaki 1 puanlık düşüşün, konut fiyatlarını yüzde 2,1 artırdığını göstermektedir. Bu etki, bireysel konut kredilerindeki yüzde 6,6 oranındaki bir artış kanalıyla oluşmaktadır" ifadesi ile konut kredisi faiz oranında yaşanan düşüşün konut fiyatlarında yükselişine neden olduğunu ortaya koydu.

Konut kredisi faiz oranında yıllık bazda yapılan yüzde 1 oranındaki düşüşün konut fiyatlarında yüzde 2,1 oranında artışa neden olduğu ortaya çıktı. Yapılan kredi faiz indirimi hamlesi ile konut fiyatlarında artış etkisi ortaya çıkıyor. Konut kredisi faiz indirimi başladığı ilk günlerde büyük bir hızla artan konut fiyatları sonrasında ise kademeli olarak yükseliş etkisini yitiriyor.

Hatırlanacağı üzere devlet bankaları Haziran ayında 1 sene ödemesiz dönemli yüzde 0.64 faiz oranı ile konut kredisi desteği vermeye başlamıştı. Yapılan faiz indiriminin etkisi ile konut satış rakamları rekor kırmış, ancak aynı dönemde konut fiyatları da yükselişe geçmişti.