Merkez Bankası Kasım Ayı Faiz Kararı Ne Olur Deutsche Bank Açıkladı!

Çekirdek enflasyon rakamlarında yaşanan düşüşe dikkat çeken Deutsche Bank, beklenen Merkez Bankası Kasım ayı faiz kararı beklenti anketi sonuçlarını açıkladı. TCMB Kasım faiz kararı ne olur?

Finans 11.11.2021 - 14:37 11.11.2021 - 14:37 Gülcan Özer

Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Almanyalı Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Kasım ayında açıklanacak olan yeni faiz kararı öncesi beklentisini kamuoyuna açıkladı. Merkez Bankası Kasım toplantısı için geri sayım hızlanırken faiz kararı beklenti anketi tahminleri sonuçları da açıklanıyor. 

Kasım ayı toplantısına doğru geri sayım hızlanırken Deutsche Bank nedenlerini de sıralayarak Merkez Bankası tarafından atılması muhtemel yeni adığı değerlendirdi. Merkez Bankası Kasım'da faiz indirimi yapar mı, faiz indirir mi, ne yapacak, faiz indirirse dolar ne olur?

MERKEZ BANKASI KASIM TOPLANTISI VE FAİZ KARARI NE ZAMAN? 

Merkez Bankasının bir sonraki faiz kararı için Kasım ayı toplantısı bekleniyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım 2021 PPK toplantısı 18 Kasım 2021 Perşembe günü yapılacak. Yılın son toplantısı ise 16 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

merkez bankası faiz toplantısı

MERKEZ BANKASI KASIM AYINDA FAİZ İNDİRİMİ YAPAR MI, 2021 YIL SONU FAİZ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına atıfta bulunan Deutsche Bank, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapılan açıklamalara dayanılarak bu verinin ışığında Merkez Bankası tarafından Kasım ayında 100 baz puan faiz indirimi yapılabileceği beklentisini duyurdu. Aralık ayı toplantısı için de 100 baz puanlık faiz indirimi beklenirken yıl sonu politika faiz kararı beklentisi ise yüzde 14 olarak gerçekleşti. 

Christian Wietoska ve Fatih Akçelik’in de aralarında olduğu Deutsche Bank ekonomistlerinin imzası ile hazırlanan raporda Merkez Bankası geride kalan 2 toplantı ile Merkez Bankası tarafından 100 + 100 baz puanlık faiz indirimi yapılarak yılın yüzde 14 seviyesi ile kapatılabileceğini öngördü. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@