Merkez Bankası Köşeye Sıkıştı Diyen Selçuk Geçer Yeni Dolar Kuru Tahmini İle Akılları Baştan Aldı!

Ekonomist Selçuk Geçer son ekonomik gelişmeleri yorumlayarak dolar kuru hakkında tahminlerde bulundu. Selçuk Geçer dolar tahmini kaç TL oldu? 

Finans 04.09.2021 - 22:40 04.09.2021 - 22:47 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi için çok kritik bir hafta geride kalırken bundan sonra yaşanacak olan gelişmeler büyük bir merak konusu haline geldi. TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon verisi ile yıllık enflasyon TÜFE oranına göre yüzde 19,25'e yükseldi. Böylelikle Merkez Bankası'nın politika faizi enflasyon rakamının gerisinde kaldı.

Merkez Bankası'nın politika faizini enflasyon gerisinde bırakmayacağını daha önce defalarca piyasalara güven aşılamak için açıklamasına dayanarak bir faiz artırımı beklentisi ortaya çıktı. Bu beklentiyle beraber faiz indirimi hazırlıklarını aylardır yapan ekonomi yönetimi de zor durumda kaldı. Şu anda parasnı banka mevduatlarında değerlendiren vatandaşlar sayılı birkaç banka haricinde zarar etmeye başladılar. 

DELÇUK GEÇER DOLAR YORUMU

Yaşanan tüm bu ekonomik gelişmeleri ünlü ekonomist Selçuk geçer değerlendirerek yeni yorumlarda bulundu. Selçuk Geçer yaptığı son analizinde, “Enflasyon rakamları piyasa beklentilerinin üzerinde çıktı. Böylelikle enflasyon politika faizini aştı. Bu durum hemen dolar kurunda etkisini gösterdi. Rakamlar açıklanmadan önce 8,20 TL ile 8,30 TL arasında sıkışan dolar kuru bir anda kendisini 8,34 TL'nin üzerine attı.” dedi.

MERKEZ BANKASI KÖŞEYE SIKIŞTI

Merkez Bankası'nın köşeye sıkıştığını söyleyen Selçuk Geçer, “Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu piyasaya bir garanti vermişti. Politika faizi kesinlikle enflasyonun üzerinde olacaktı. Son enflasyon rakamının açıklanması ile Merkez Bankası köşeye sıkıştı. 

Şimdi Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapması gerekiyor. Ancak öyle 25 – 50 baz puan faiz artırımı ateşi söndürmez. Merkez Bankası faizleri 150-200 baz puan arttırmalı. Ekonomik olarak bu yorumu yapıyoruz ama Merkez Bankası'nın yapması gereken faiz artırımı siyaset engeline takılabilir. Bu ihtimali de ciddi ciddi düşünmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU KAÇ TL OLUR?

Merkez Bankası'nın duruşuna göre dolar kurunun fiyatlanacağını söyleyen Selçuk Geçer, “Şimdi Merkez Bankası Eylül ayında faiz artırımı yapmadan önce dolar kuru 8,60 TL ile 8,80 TL arasını görecektir. Sonrasında eğer Merkez Bankası ekonomi gereklilikleri yerine siyasi yönlendirmeye uyar ve faizleri sabit bıtakırsa dolar kurunu 9 TL'den göreceğiz.

Olası biir faiz indirimi senaryosunda ise işler tamamen karışacaktır. Böyle bir durumda da bir gecede 10 TL'yi geçen dolar kuru ile ekonomimiz büyük bir tahribat karşısında aciz kalabilir.” şeklinde konuştu.

Not: Türk ekonomisine dair ilgili ekonomistin değerlendirmelerinin yer aldığı haberimizde bu yorumlar yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Yatırım yapmak isteyenler burada yer alan ifadelerle yola çıkmamalıdırlar. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesinde bulunulmamıştır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@