Merkez Bankası Mart 2022 Faiz Kararı Kulis Haberi: TCMB Faiz Artırımı Kararı Alacak, Dolar Kuru Paraşütsüz Çakılacak!

Ekonomide yaşanan dalgalanma ile dolar kuru yeniden yükselişe geçerken Merkez Bankası Mart toplantısı faiz kararı için bomba kulis haberi geldi. TCMB dolara ikinci darbeyi vuracak, dolar çakılacak!

Finans 10.03.2022 - 08:30 10.03.2022 - 08:49 Gülcan Özer

Merkez Bankası Mart ayı faiz toplantısı için geri sayım başlarken alınacak olan faiz kararı piyasalar tarafından da merakla bekleniyordu. İlan edilen karar kapsamında bankaların ihtiyaç, taşıt, konut kredisi, 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları kadar dolar kuru ve altın fiyatları da yön belirleyecek. 

Bu nedenle söz konusu karar milyonlarca kişiyi ilgilendirirken konu hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yurt dışında yabancı yatırımcılar ile yaptığı toplantısında bir faiz artırımı planları olmadığını dile getirmişti. Ancak Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş ve sonrasında yaşanan ekonomik dalgalanma planları değiştirdi. Ekonomist Turan Bozkurt yapmış olduğu açıklamasında Merkez Bankası faiz kararı hakkında bomba iddialarda bulundu. 

MERKEZ BANKASI MART 2022 TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ ARTIRIMI YAPACAK MI?

Konu hakkında özel bir yazı hazırlayan Turan Bozkurt, Rusya'nın başlattığı savaşın tüm planları alt üst ettiğini ve yeni bir hamleyi zorunlu kıldığını belirterek arka kapıdan yapılan döviz satışlarına rağmen dolar kurunda ki yükselişin engellenemediğini dile getirdi. 16 Mart, 17 Mart ve 21 Mart tarihlerinde sert hareketlere karşı yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini belirten Bozkurt FED'in faiz artırımının artık kesinleştiğini söyledi. 17 Mart 2022 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB faiz kararı açıklanacak. 

dolar tahminleri-3

KUR KORUMALI TL MEVDUAT HESAPLARINDAN GEÇİŞİ ÖNLEMEK İÇİN TEDBİR ALINACAK! 

Yapılan açıklamada kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı için dolar kurundaki yaşanan bir yükseliş ile geçişleri önleme çabasında olacağı iddia edilen Merkez Bankası için Mart toplantısında faiz artırımı kararı alınabileceği belirtildi. 

mb faiz kararı doları nasıl etkiler

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI KARARI ALIRSA DOLAR NE OLUR?

Kulislerde son günlerde Merkez Bankası'nın 1000 puanlık faiz artırımı kararı alacağı iddialarının dillendirildiğini belirten Bozkurt "Kulislerde dalga dalga yayılan iki farklı iddiaya gelince… İddia edildiği gibi Merkez Bankası’nın 17 Mart’ta 1.000 baz puan gibi afaki bir faiz artışına imza atacağına ihtimal vermiyorum. Böyle bir karar tek kelime ile finansal intihar oldu. Faiz yüzde 24’e çıkarsa kur hızla düşüşe geçer. Dolar, 21 Aralık 2021 tarihindeki 10,30 TL’nin bile altına inebilir" diyerek böyle bir hamleyi kendisinin ise beklemediğini dile getirdi. 

dolar kuru ne olur

DOLAR KURUNA YENİ MÜDAHALE SÜPER BONO İLE OLABİLİR Mİ?

Faiz artırımı olmasa bile dolar kurundaki yükselişe müdahale beklediklerini belirten Bozkurt faiz artırımı yerine Süper Bono adımının atılabileceğini, daha yüksek faiz verilen bu bono ile TL hesaplara dönüşün sağlanarak dolar kurunun düşürüleceği belirtiliyor. 

NOT: Burada yer alan bilgiler ismi geçen kişilerin açıklamalarından derlenmiş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Burada yer alan bilgiler üzerinden yatırım yapılamaz.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@