Merkez Bankası Mayıs ayı enflasyon TÜFE beklentisi açıklandı! TÜİK Mayıs 2022 enflasyonu ne zaman açıklanacak?

TCMB Mayıs enflasyon beklenti anketi yayımlandı. Buna göre enflasyon TÜFE ve dolar beklentileri açıklanırken, Mayıs 2022 enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak belli oldu.

Finans 23.05.2022 - 23:12 23.05.2022 - 23:13 Büşra Uluşen

Memur zammından kira artış oranına kadar birçok kalemdeki rakamları belirleyen enflasyon oranları birçok kişi tarafından merak ediliyor. Özellikle Mayıs ayı enflasyon rakamları memur maaşı ve kira artış oranı için büyük önem arz ediyor. Vatandaşlar enflasyon kararının ne zaman açıklanacağını ve Merkez Bankası enflasyon tahminlerini araştırırken merak edilen detaylar ortaya çıktı. 

Merkez Bankası Mayıs ayı enflasyon TÜFE beklentisi ne?

Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayı piyasa katılımcıları anketi sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Verilere göre, katılımcıların cari yıl sonu dolar/ TL beklentisi bir önceki anket döneminde 16,85 TL iken bu ankette 17,57 TL olarak açıklandı. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket döneminde 17,84 TL ve 18,47 TL olarak belirlendi. 

Katılımcıların BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı'nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki ankette ve bu ankette yüzde 14,00 olarak kaldı. 

enflasyon-5

Bu kapsamda Mayıs enflasyon beklenti anketinde, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu TÜFE beklentisi bir önceki ankette yüzde 46,44 iken bu ankette yüzde 57,92 oldu. Mayıs ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 3,97 olarak açıklandı. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise yine bir önceki ankette olduğu gibi 14,00 olarak gerçekleşti. Öte yandan yatırım bankası JP Morgan ise, Türkiye'de Mayıs ayı enflasyonunun yıllık bazda yüzde 72 olarak gerçekleşmesi ile yeni bir zirveye imza atacağını ifade etti. 

TCMB Mayıs 2022 enflasyon oranı TÜFE ÜFE ne zaman açıklanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK, enflasyon oranlarını ayın 3'ünde açıklıyor. Bu kapsamda mayıs ayı enflasyon oranları 3 Haziran Cuma günü yayınlanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@