Merkez Bankası Mayıs'ta faiz mi artıracak? Uzman isimden kritik tahmin

Merkez Bankası'nın Mayıs 2022 dönemi PPK faiz kararı merakla beklenirken ünlü isimden flaş bir tahmin geldi. İslam Memiş, TCMB'nin yükünün arttığını söyleyerek faizlerin artacağını iddia etti.

Finans 18.05.2022 - 16:58 18.05.2022 - 17:00 Mustafa Karagöz

Emlak365.com -  Altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, Dolar kurunun TL karşısında elde ettiği yükselme trendi sonrasında Merkez Bankası'nın üzerinde oluşan yükün arttığını açıkladı. Bu yükün hafifletilmesi için başka enstrümanların kullanılması gerektiğini ifade eden Memiş, faiz oranlarının artırılmasını işaret etti. 

MERKEZ BANKASI MAYIS 2022 PPK TOPLANTISINDA FAİZLERİ ARTIRACAK MI?

Para piyasalarının gündemine iki önemli açıklama bomba gibi düştü. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde enflasyon oranlarının çok yüksek olduğuna vurgu yaparak enflasyon düşene kadar faiz artırımının devam edeceğini söylediler. Agresif yükselme mesajı da olan açıklamaların ardından ise Dolar TL'de sert yükselmeler oldu. 16 TL sınırına kadar gelen dolar kurunun geleceğine ilişkin ise İslam Memiş açıklamalarda bulundu.

Dolar kurunun 15.80 TL seviyesini kırarak direnç seviyesini aştığını ifade eden Memiş ikinci direnç seviyesinin 16.40 TL olduğunu söyledi. Bu direnç seviyesinin kurulması durumunda gözlerin Merkez Bankası'nın alacağı karara çevrileceğini ifade eden Memiş "TCMB rezerv satarak müdahalede bulunacak mı ya da başka enstrümanlar mı kullanacak? Önümüzde iki süreç var, biri enflasyon diğer ise stagflasyon. Bu süreçleri yönetmek kolay olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Bundan sonraki süreçte beklentilerini dile getiren uzman isim Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasınının 2022 yılı sonuna kadar faiz artırımı yapması beklediğini açıkladı. Faiz artırımının tarihi ve oranı hakkında ise Dolar TL değişiminin etkili olacağını vurgulayan Memiş, “Örneğin 16.40 TL’de yapılan bir müdahalede dolar kuru 15.80’a düşebilir. Daha fazla düşürebilmek için başka enstrümanlara ihtiyaç var." yorumunda bulundu. Memiş konuşmasını TCMB'nin yükünün her geçen ay arttığını ve artık bu yükün sadece Merkez Bankası'nın omuzlarına bıkarılmaması gerektiğini ifade etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@