Merkez Bankası Müdahalesi Sonrası Bankaların İhtiyaç, Taşıt, Konut Kredisi Faiz Oranları ile 32 Günlük Mevduat Faizleri Listesi!

Merkez Bankası tarafından yapılan kredi müdahalesi sonrası bankaların kredi faiz oranları yakından takip edilmeye başlandı.

İHTİYAÇ KREDİSİ 08.03.2020 - 11:00 15.07.2021 - 00:09 SERHATMEDYA

Merkez Bankası tarafından yapılan kredi müdahalesi sonrası bankaların kredi faiz oranları yakından takip edilmeye başlandı. Bankaların kredi muslukları kapanacak mı, bankadan kredi kullanmak isteyenler ne yapacak, kredi faizleri yükselecek mi, 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları ile en yüksek faiz veren banka hangisi, bankaların konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi faiz oranları 2020 son durum!

Bankaların kredi faiz oranları hızla yükselmeye devam ederken özellikle de ihtiyaç kredisi paketinde yaşanan gelişmeler yakından takip ediliyor. Son dönemde ihtiyaç kredisi faiz oranlarının yüzde 0.79 seviyesine kadar çekilmesi ile beraber ihtiyaç kredisi paketlerinde rekor artış yaşanmış, vatandaş adeta bankalara hücum etmişti. MERKEZ BANKASI KREDİ ÇILGINLIĞINA MÜDAHALE ETTİ! Yaşanan gelişmeler ve rekor seviyelere çıkan ihtiyaç kredisi kullanım oranı üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası duruma müdahale etti. Cari açık ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından Merkez Bankası beklendiği üzere kredi paketlerine zorunlu karşılık müdahalesinde bulundu. Merkez Bankası zorunlu karşılık müdahalesi sonrasında daha fazla kredi veren bankalar Merkez Bankası kasasında daha fazla para tutmak zorunda kalacak. Yani daha fazla kredi veren banka Merkez Bankası hesaplarına daha fazla ödeme yapacak ki bu da bankanın elindeki nakit paranın Merkez Bankası hesaplarında tutulması anlamına geliyor. Bu zorunluluk altına girmek istemeyen bankalar kredi kullanımlarına sınırlama getirme zorunda kalacak. 

BANKALARIN KREDİ MUSLUKLARI VATANDAŞA KAPATILACAK! Yapılacak olan müdahale ile beraber bireysel kişilerin tüketici kredisi paketlerine olan talebinin azaltılması amaçlanıyor. Kredi kanalı ile aktarılacak paranın üretime ve sanayiye gitmesi için kurumsal kredilerde büyüme teşvik edilirken bireysel kredilerde ise sınırlama getirilecek. Bankalar kullandırmış oldukları krediler için ya faiz oranlarını yükseltecek ya da kredi onayı vermek için süreci zorlaştıracak. Her iki koşulda da ne yazık ki vatandaşın kolay krediye olan erişiminin öne kesilmiş olacak. HALKBANK 32 GÜNLÜK MEVDUAT FAİZ ORANI YÜKSELDİ!Bankaların 32 günlük faiz oranları arasında yer alan Halkbank vadeli mevduat faiz oranı yüzde 8.75 seviyesinden yüzde 9.50 seviyesine çekildi. 

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA 2020Vadeli hesap faiz oranları incelendiğinde en yüksek faiz veren banka Burgan Bank olarak öne çıkıyor. Burgan Bank 32 günlük vadeli hesap faiz oranı yüzde 11,30 olarak uygulanıyor. EN UYGUN KONUT KREDİSİ, İHTİYAÇ VE TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?Dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin ardından bankaların da kredi faiz oranları da yükselişe geçmişti. Merkez Bankası tarafından yapılan güncellemelerin ardından en düşük konut kredisi faiz oranı sıfır konut kredisi çekmek isteyen kişiler için devlet bankaları tarafından yüzde 0.79 olarak uygulanırken ikinci el konut kredisi paketinde ise Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından yüzde 0.87 olarak uygulanmaktadır. En düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı ise QNB Finansbank tarafından yüzde 0.89 olarak uygulanırken en düşük taşıt kredisi faiz oranı ise Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından yine yüzde 0.87 olarak uygulanmaktadır. Sıfır araç almak isteyen kişilere yönelik olarak ise anlaşmalı otomobil markaları için devlet bankaları tarafından yüzde 0.49 faiz oranı ile kredi desteği sağlanmaktadır. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@