Merkez Bankası Ocak 2022 Faiz Kararı İçin Bloomberg HT Beklenti Anketi Sonuçları Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Ocak 2022 faiz kararı için geri sayım başlarken Bloomberg HT beklenti anketi ile ekonomistlerin faiz kararı beklentisi açıklandı.

Finans 17.01.2022 - 15:21 17.01.2022 - 15:21 Gülcan Özer

Merkez Bankası faiz kararı için geri sayım başladı. Dolar kuru ve altın fiyatları için büyük bir öneme sahip olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı için beklenen Bloomberg HT beklenti anketi sonuçları ile ekonomistlerin faiz beklentisi de belirlenmiş oldu. 

20 Ocak Perşembe günü Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanacak olan faiz kararı ile piyasalarda yön belirlenmiş olacak. Karar sonrası özelliklede dolar kuru ve altın fiyatlarında yukarı ya da aşağı yönlü hareketlenmeler bekleniyor. 

MERKEZ BANKASI OCAK 2022 PPK TOPLANTISI FAİZ KARARI BEKLENTİ ANKETİ SONUÇLARI AÇIKLANDI! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2022 yılına ilişkin ilk faiz kararını açıklayacağı Ocak 2022 PPK Toplantısı için geri sayım başladı. Yapılacak olan toplantının ardından açıklanacak olan faiz kararı dolar kuru ve altın fiyatlarının yönünü belirleyecek olması nedeni ile büyük önem taşıyor. 

Kritik toplantı öncesinde Bloomberg HT Merkez Bankası faiz kararı beklenti anketi sonuçları açıklandı. Ocak ayı anketine 19 kurum katılırken ankete katılanların medyan beklentisi faizin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde oldu. Ankete katılan tek bir kurum faiz indirimi beklentisi görüşünü paylaşırken artış yönünde tahminde bulunan kurum ise olmadı. 

merkez bankası beklenti anketi sonuçları

MERKEZ BANKASI OCAK AYINDA FAİZ ARTIRIR MI, FAİZ KARARI NE OLUR?

Ankete katılan hiçbir kurum faiz artırımı konusunda görüş belirtmezken, faiz indirimi için ise tek bir kurum 50 baz puanlık tahminde bulundu. Merkez Bankası Ocak ayı faiz kararı 20 Aralık 2022 Perşembe günü ilan edilecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@