Merkez Bankası Para Politikası Değişikliğini Uzmanlar Yorumladı! Faiz İndirimi Olur Mu, Kredi Faizleri Düşer Mi?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun bugün yaptığı kritik enflasyon açıklamasını ekonomistler yorumladı. Bundan sonra ne olacak, Merkez Bankası faiz indirimi yapar mı, kredi faizleri düşer mi?

Finans 08.09.2021 - 20:06 08.09.2021 - 20:18 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bugün çok kritik açıklamaların altına imza attı. Yüksek enflasyon ile faiz sarmalı arasında sıkışan Türkiye ekonomisi Merkez Bankası'nın çekirdek enflasyon vurgusu ile sarsıldı. Bu açıklamaların ardından piyasalar anında tepki verirken dolar kuru yükselmeye başlayarak 8,50 TL sınırına dayandı. Peki bundan sonra ne olacak? 

FAİZ İNDİRİMİ İHTİMALİ PİYASALARI TEDİRGİN ETTİ

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamalarını piyasaların aktörleri olan ünlü ekonomistler değerlendirdiler. Azimut Portföy Genel Müdürü Mural Salar yaptığı değerlendirmesinde faiz indirimine işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Merkez Bankası Başkanı'nın göreve gelmesinden bugüne kadar verdiği en kararlı mesaj faizin enflasyonun üzerinde belirleneceği şeklindeki sözleriydi. Geçtiğimiz hafta itibariyle bu mesajın geçerliliği ortadan kalktı. Enflasyonun yüzde 19'un üzerinde olması bunu test etti.

Türk lirasının bağışıklık sistemini, sürekli faiz artırımları ile korumaya çalıştık. Gelinen süreçte makroekonomik verilerde enflasyon harici çok şey gayet iyi gidiyor. Ancak enflasyon önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Bu ekonomik ortamda faiz indiriminin gündeme gelmesi de piyasaları tedirgin ediyor.” 

YIL SONUNDA POLİTİKA FAİZİ YÜZDE 18'E DÜŞECEK BEKLENTİSİ

Garanti BBVA Başekonomisti Seda Güler Mert de bir değerlendirmede bulunarak, “Kasım ayına kadar enflasyonun yüksek olacağı bekleniyor. Dolayısıyla Merkez Banklası'nın bir politika değişikliğine gideceğini tahmin ediyorduk. Esasında geçen hafta yapılan yatırımcı toplantısında bu durumun sinyalleri gelmişti. 

Merkez Bankası beklentilerine göre enflasyon yılın son iki ayında belirgin bir şekilde düşecek. Bu durum Merkez Bankası'na faiz indirimi için hareket alanı kazandıracak. Önceki söylemlerle bugünkü söylemleri birleştirip değerlendirdiğimizde Merkez Bankası 2021 yılını politika faizini yüzde 18'e düşürerek kapatacaktır.” ifadelerini kullandı.

ÇEKİRDEK ENFLASYONDA DÜŞÜŞ TEHLİKEYE GİRER

TÜSİAD Başekonomisti Gizen Öztok Altınsaç da yaptığı değerlendirmesinde, “Gıda dışı enflasyona bakmak faiz indirimi için yeterli olmayacaktır. Erken bir faiz indirimi gelmesi durumunda işler farklı bir boyuta taşınacaktır. Bu şekilde çekirdek enflasyondaki düşüşün bile sürekliliği sağlanamayabilir.” dedi. 

PİYASALARI TEDİRGİN EDEN PARA POLİTİKASI DEĞİŞİKLİĞİ

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu bugün yapmış olduğu açıklamada küresel merkez bankacılığında para politikaları belirlenirken çekirdek enflasyonun esas alındığını ifade etti. Bu bağlamda piyasa verileri değerlendirildiğinde politika faizinin yüzde 19, manşet yıllık enflasyonun yüzde 19,25, çekirdek enflasyonun yüzde 16,76 ve beklenen enflasyonun da yüzde 12,48 olmasıyla piyasalar tedirgin oldu. 

KREDİ FAİZLERİ DÜŞER Mİ?

Merkez Bankası'nın para politikasında değişikliğe gitmesi ile dolar kuru hızlı şekilde yükselip 8,50 TL'ye dayanırken piyasaların olası bir faiz indirimini erken bulacağı ve böyle bir durumda Türk lirasının değer kayıplarının hızlanacağı ifade edildi. Kredi faizlerinin ise bu ekonomik ortamda faiz indirimi olsa dahi düşmeyeceği yorumları yapıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@