Merkez Bankası Piyasayı Tuş Etti! Beklenen Kritik Ekim Ayı TCMB Faiz Kararı Açıklandı, Son Dakika Faiz İndirimi Yapıldı

Merkez Bankası Ekim ayı PPK Toplantısı faiz kararı 2021 açıklandı. Merkez Bankası son dakika faiz kararı ile piyasalar sallandı. TCMB faiz indirdi mi, kredi faizleri, altın, dolar ne olur?

Finans 21.10.2021 - 13:59 21.10.2021 - 14:12 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB merakla beklenen faiz kararını açıkladı. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu imzası ile yayımlanan PPK toplantı tutanağı ile piyasanın günlerdir beklediği kritik veride ilan edilmiş oldu.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapmış olduğu toplantı sonrasında finans sektörü temsilcileri ile yaptığı toplantıda çekirdek enflasyon vurgusunu sürdürmesi yeni bir faiz indirimi sinyali olarak algılanmıştı. Yapılan açıklamalar ile dolar kuru hızlı bir şekilde 8 TL bandını aşmış ve rekora koşmuştu. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU ZORLU FAİZ KARARI KISKACINDA: ENFLASYON VE DOLAR KURU FAİZ İNDİRİMİNİ ZORA SOKMUŞTU !

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapmış olduğu görev değişimi ile Naci Ağbal Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınmış ve yerine Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Mart ayında yapılan atama kararı sonrası ilk kez başkanlık koltuğuna oturan Kavcıoğlu politika faiz oranını enflasyon rakamlarını gerekçe göstererek sabit tutmuş ve yüzde 19 seviyesinde bırakmıştı. 

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayı toplantılarında da benzer kararlara imza atmış ve Ağustos ayında tüm beklentilere rağmen politika faiz oranını yüzde 19 seviyesinde sabit tutmaya devam etmişti. 

mb-başkanı-şahap-kavcıoğlu

Eylül ayında ise piyasalar yine Merkez  Bankası tarafından politika faiz oranının yüzde 19 seviyesinde sabit tutulmasını beklerken Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından sürpriz bir karara imza atılmış ve faiz oranı için 100 baz puan faiz indirimi kararı alınarak politika faiz oranı yüzde 18 seviyesine çekilmişti. 

mb-faiz-kararları-listesi

Yapılan sürpriz faiz indirimi sonrası dolar kuru ve altın fiyatları sert bir şekilde yükselmiş dolar kuru 8 TL seviyesinin üzerine tırmanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında Suriye operasyonuna yönelik yapılan açıklamalar sonrasında dolar kuru 9 TL bandına ulaşmıştı. Yaşanan yükseliş sonrasında faiz kararı daha da önem kazanmıştı. 

SON DAKİKA MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLANDI! TCMB EKİM AYI 2021 POLİTİKA FAİZ ORANI KARARI NE OLDU?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından beklenen kritik veri açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu imzası ile yayımlanan karar metni ile politika faiz oranına 200 baz puan daha indirim yapıldı ve yüzde 17 seviyesinden yüzde 16 seviyesine çekildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@