Merkez Bankası Resmi Gazete İle Duyurdu! Bankalara Kredi Borcu Olanlara Bir İyi Bir Kötü Haber Geldi

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ve gelen zamlar vatandaşın geçim sıkıntısı yaşamasına neden olurken bankalara olan kredi borçları hakkında son dakika kararı Resmi Gazete'de yayımlandı!

Finans 04.01.2022 - 10:30 04.01.2022 - 10:33 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan tebliğ ile 2022 yılında bankalara kredi borcu olan kişileri yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. 31707 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan Mal ve Hizmet Tedarikinde Geç Ödemelerde Uygulanacak Temerrüt Faiz Oranı ve Alacağın Tahsili Masrafları İçin Talep Edilebilecek Asgari Giderim Tutarı Hakkında Tebliğ kapsamında Merkez Bankası temerrüt faiz oranı 2022 ilan edilmiş oldu. 

Söz konusu faiz oranı mal ve hizmet tedarikinde yaşanan gecikmelerde uygulandığı gibi aynı zamanda bankalara olan kredi borcu için ödemede gecikmeye düşen kişileri de yakından ilgilendiriyor. Bankalara olan kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin gecikmeye düşen kredi borçları için bankalar bu oran üzerinden hesaplamada bulunuyorlar. 

MERKEZ BANKASI 2022 TEMERRÜT FAİZ ORANI AÇIKLANDI! 

Yapılan açıklama ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB 2022 temerrüt faiz oranı rakamı da kesinleşmiş oldu. Mal ve Hizmet Tedarikinde Geç Ödemelerde Uygulanacak Temerrüt Faiz Oranı ve Alacağın Tahsili Masrafları İçin Talep Edilebilecek Asgari Giderim Tutarı Hakkında Tebliğ kapsamında 2022 senesinde ödenecek olan temerrüt faiz oranı için indirime gidildi ve yeni oran yüzde 17.25 seviyesine çekildi. 

temerrüt faiz oranı

2022 YILI İÇİN BANKALARA KREDİ BORCU OLANLARA İYİ HABER NEDİR?

Bankalara borcu olanlara gelen iyi haberde Merkez Bankası tarafından gecikmeye düşen kredi borçları için uygulanacak olan gecikme faizi için yapılan indirim oldu. Merkez Bankası temerrüt faiz oranı 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 18,25 seviyesinden yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi ile yüzde 17,25 seviyesine çekildi. Yani bankaların geciken kredi borçları için uygulamış oldukları fazi oranına Merkez Bankası tarafından 1 puanlık indirim yapılmış oldu. 

2022 YILI İÇİN BANKALARA BORCU OLANLARA KÖTÜ HABER NEDİR?

Bankalara borcu olanlara gelen kötü haber ise aynı tebliğ içerisinde yer alan gecikmeye düşen borçların alacağını tahsil etmek için yapılacak masraflarda talep edilebilecek asgari giderim tutarında yaşanan artış oldu. Yapılan yeni düzenleme ile Merkez Bankası alacağın tahsili masrafları için talep edilebilecek asgari giderim tutarı 385 liradan 555 liraya yükseltilmiş oldu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@