Merkez Bankası Resmi Gazete'de Bugün Yayımlandı: Doları Olan Herkesi İlgilendiriyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son dakika ara faiz kararı açıkladı. Dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından Merkez Bankası tarafından alınan karar ile zorunlu karşılık oranı faiz oranı yükseldi.

Finans 09.11.2021 - 08:21 09.11.2021 - 08:24 Gülcan Özer

Dolar kurunun yeniden sert bir şekilde yükselişe geçmesinin ardından Merkez Bankası tarafından yeni bir faiz kararı açıklandı. 9 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan faiz kararı ile Merkez Bankası zorunlu karşılık oranı yükseltildi. 

Söz konusu karar banka hesabında doları olan ya da dolar hesabı açmak isteyen herkesi yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu hamle ile bankaların dolar maliyetleri artarken bu da dolar hesabı mevduat faiz oranı rakamlarının düşmesi anlamına gelecek. 

MERKEZ BANKASI'NDAN GECE YARISI OPERASYONU: DOLARI OLANLARA KÖTÜ HABER GELDİ! 

Merkez Bankası tarafından alınan karar kapsamında 9 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sayı: 2021/10) ile doları olan herkesi yakından ilgilendiren yeni bir düzenlemeye gidildi. Merkez Bankası'ndan dolara gizli müdahale olarak kabul edilen zorunlu karşılık oranı değiştirildi. 

zorunlu karşılık kararı

Yapılan değişiklik ile vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 25 olarak belirlenirken 1 yıl veya 1 yıldan daha uzun vadeli döviz hesaplarındaki zorunlu karşılık oranı ise yüzde 19 olarak revize edildi. Kıymetli maden depo hesaplarında zorunlu karşılık oranları vadesiz, ihbarlı ve 1 yıl akadar tüm vadeler için yüzde 24 olarak uygulanan oran yüzde 26 oldu. 

dolar kararı

ZORUNLU KARŞILIK ORANI KARARI NEDİR?

Finans sektörünün en yaygın kullanılan terimlerinden biri olan zorunlu karşılık oranı mevduat hesabı olan bankaların kabul etmiş oldukları bu hesaplar karşılığında Merkez Bankası kasasında bulundurmakla yükümlü oldukları tutardır. Yani hesaplarında bulunan paranın güvence karşılığıdır. Bu rakam Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenerek, Resmi Gazete'de yayımlanarak uygulanır. 

ZORUNLU KARŞILIK ORANI ARTARSA NE OLUR?

Zorunlu karşılık oranı aslında Merkez Bankası'nın piyasaya müdahale etmesini sağlar. Piyasada para arzının fazla olduğu dönemlerde bu oran arttırılarak piyasadan para toplanır. Yine para arzının düşük olduğu dönemlerde bu oran düşürülerek piyasaya para pompalanmış olur. 

Döviz hesapları içinde zorunlu karşılık oranı ile Merkez Bankası'nın dolara müdahalesi sağlanır. Zorunlu karşılık oranı arttırıldığı takdirde piyasadan dolar toplanmış olur. Yine bankaların maliyetleri arttığı için mevduat faiz oranı rakamları düşer. Bu şekilde vatandaşın dolarını bozarak yüksek olan TL mevduat faizine yönelmesi teşvik edilmiş olur. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@