Merkez Bankası Sıkı Para Politikası İflas Etti, Bankalar Hücuma Geçti! Banka Kredi Haberleri İle Ucuz Kredi Kampanyaları

Dolar ve enflasyonla mücadele için başlatılan sıkı para politikası iflas etti, bankalar kredi faiz indirimi yapmaya başladı. Kredi faizleri düşecek mi?

Merkez Bankası Sıkı Para Politikası İflas Etti, Bankalar Hücuma Geçti! Banka Kredi Haberleri İle Ucuz Kredi Kampanyaları

Geride bıraktığımız senenin Haziran ayında kamu bankaları tarafından yeni hayata normale dönüş sürecinde ucuz kredi destekleri dağıtılmış, vatandaş adeta bankalara koşmuştu. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Emlak Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası'nın dahil olduğu devlet bankaları tarafından hatırlanacağı üzere 0,49 faiz oranı ile taşıt kredisi, 0,64 oranı ile konut kredisi ve 0,59 faiz oranı ile de ihtiyaç kredisi dağıtılmıştı.

Süreçte ev ve araba satın almak isteyen kişiler kamu bankalarına adeta akın ederken paraya ihtiyacı olmayan çok sayıda kişinin de ucuz kredi desteğinden yararlanarak ihtiyaç kredisi çekmesi, çekilen kredilerin hızlı bir şekilde altın ve döviz yatırımına akmaya başlaması ile beraber konut fiyatları, araç fiyatları, altın fiyatları ve dolar kuru büyük bir hızla yükselmiş, yaşanan bu yükseliş enflasyon canavarını derin uykusundan uyandırmıştı.

YÜKSELEN ENFLASYON SONRASI MERKEZ BANKASI SIKI PARA POLİTİKASI DÖNEMİ BAŞLAMIŞTI

Yaşanan hızlı yükseliş sonrasında Merkez Bankası hızlı reaksiyon gösterek parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapıldığını duyurmuştu. Yapılan müdahale ile beraber bankaların ucuz kredi muslukları büyük bir hızla kapatılırken enflasyonda yaşanan yükselişi dizginlemek adına vatandaşın kredi talebinin azaltılması amaçlanmıştı. Temmuz ve Ağustos ayında başlayan faiz oranlarında ki yükseliş ile kredi talebi azalırken Aralık ayına kadar faizlerin büyük bir hızla ikiye katlanması ile talep adeta bıçak gibi kesilmişti.

ucuz kredi dönemi

Pandemi nedeni ile zorunlu kısıtlama kararlarının uygulanmaya devam edilmesi ile beraber vatandaşlar ay sonunu getirmekte zorlanmaya başlayınca yüksek olan faiz oranlarına rağmen taşıt ve ihtiyaç kredisi talepleri yeniden yükselişe geçti. Özellikle de ihtiyaç kredisi taleplerinde hızlı bir artış yaşandı.

BANKALARDA FAİZ İNDİRİMİ YARIŞI BAŞLADI, İNDİRİM HABERLERİ PEŞ PEŞE GELDİ!

Bankalar yüksek faiz oranları ile kredi verme fırsatını yakalayınca oluşan yüksek talepten yararlanmak adına minimal oranlarla sınırlı da kalsa yine de faiz indirimi yapmaya başladı.

Yapılan faiz indirimleri ile kredi çekmek isteyen kişileri kendi bankalarına çekmek isteyen bankalar aynı zamanda ihtiyaç kredisi paketlerinde 3 ay ertelemeli kredi, konut kredisi paketlerinde ise 6 ay ertelemeli kredi kullanma imkanı sunarak müşterilerine farrklı alternatiflerde sundu.

en-uygun-konut-kredisi-18-ağustos

BANKA FAİZLERİ DÜŞER Mİ?

Süreçte Akbank ve TEB konut kredisi faiz indirimi yaparken ING Bank ise ihtiyaç kredisi faiz oranı indirimi yaptı. Vakıfbank ise araç kredisi faiz oranı için indirim kararı aldığını duyurdu.

Akbank yüzde 1.34 faiz oranı ile en uygun konut kredisi veren banka olurken TEB yüzde 1,37 faiz oranı ile aynı faiz oranının uygulayan Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası ile beraber ikincilik koltuğunu paylaştı.

Yapı Kredi Bankası ise Ford ile beraber başlatmış olduğu anlaşmalı araç kredisi kampayası ile belirlenen modellerde sıfır araç almak isteyen müşterilerine yüzde 0,49 faiz oranı ile taşıt kredisi kullanma fırsatı sundu.

SONRAKİ HABER