Merkez Bankası Şubat 2022 Faiz Kararı Ne Olur? Reuters Faiz Beklentisi Anketi Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Şubat ayı faiz kararı için geri sayım başlarken faiz kararı ne olur yorumlar açıklanmaya başlandı. TCMB toplantısı ne zaman, faiz beklentisi yüzde kaç?

Finans 14.02.2022 - 15:44 14.02.2022 - 15:44 Gülcan Özer

Ekonomide yönü belirleyecek olan Merkez Bankası faiz kararı için geri sayım başladı. Mart ayında Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yükselen enflasyon rakamları nedeni ile faiz artırımı yapılması nerede ise kesinlik kazanırken gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanacak olan Şubat ayı faiz kararına çevrilmişti. 

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası geride bıraktığımız 2021 yılının Eylül ayı itibari ile faiz indirimi yapmaya başlamış ve yüzde 19 olan politika faiz oranı rakamını yüzde 14 seviyesine kadar çekerek toplamda 500 baz puanlık faiz indirimi yapmıştı. 2022 senesinin ilk PPK toplantısı ile ise yükselen enflasyon rakamı nedeni ile politika faiz oranı yüzde 14 seviyesinde sabit tutularak Ocak ayı toplantısı pas geçilmişti. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI ŞUBAT 2022 NE OLUR YORUMLAR?

Ekonomide son derece kritik bir süreçten geçilirken hemen yanı başımızda bulunan Rusya ve Ukrayna arasında patlak veren gerginlikte piyasaları sarsmıştı. Ukrayna ile Rusya'nın adım adım savaşa doğru ilerlemesi hem dolar kuru hem de altın fiyatları için yükselişe neden olurken gözler Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan Şubat ayı faiz kararına çevrildi. 

Merkez Bankası faiz kararı Şubat 2022 beklenti anketi için ilk sonuçları Reuters açıkladı. 20 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirilen anketin medyan beklentisi Merkezin faiz oranlarını yüzde 14 seviyesinde sabit tutarak toplantıyı pas geçmesi yönünde oldu. 

TCMB TOPLANTI TARİHİ

MERKEZ BANKASI ŞUBAT AYI FAİZ KARARI TOPLANTISI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu PPK faiz kararını Perşembe günü yani 17 Şubat tarihinde saat 14:00 itibari ile ilan edecek. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@