Merkez Bankası Verileriyle Hesaplar Yapıldı! Memur Ve Emekli Maaşlarına Yüzde Kaç Zam Gelecek

Milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına enflasyon farkı olarak zam geliyor. Merkez Bankası'ndan gelen haberle hesaplar yeniden yapıldı. İşte memur ve emekli maaşlarını değiştirecek zam beklentisi

Finans 29.10.2021 - 21:29 29.10.2021 - 21:41 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de memur ve emeklilerin maaşlarına yapılan zamların en önemli kısmını enflasyon rakamları oluşturuyor. Bundan dolayı da milyonlarca memur ve emekli enflasyon rakamlarına dair en küçük gelişmeyi çok yakından takip ediyorlar. Son 6 aylık enflasyon rakamlarına göre memur ve emeklki maaşlarına enflasyon farkı uygulanıyor. Bunun için de Ekim ayı anflasyon rakamlarının açıklanması büyük bir heyecanla beklenmeye başlandı. 

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ OCAK 2022 ZAMLARI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Memur ve emekli maaşlarını etkileyecek enflasyon rakamlarına dair verilerin Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarına dair kısımları netleşti. Ancak net zam oranı için Ekim, Kasım ve Aralık aylarının da enflasyon rakamlarının betleşmesi bekleniyor. Bu durumda ise enflasyoın tahminlerinin büyük bir önemi oıluyor. Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon rakamı tahminlerinde artışa gitmesi memur ve emeklileri heyecanlandırmaya yetti. 

Merkez Bankası tarafından değiştirilen tahminlere göre yıl sonunda enflasyon yüzde 18,4 olacak. Bu enflasyon tahmininin üzerinde gelen her bir enfşasyon oranı memur ve emekli maaşlarına ekstra zam olarak yansıyacak. Memur ve memur emeklileri 2022 Ocak'ta yüzde 3 maaş zammı ve son 6 aylık enflasyon rakamının yüzde 3'lük kısmının üzerindeki kısım kadar enflasyon farkını zam olarak alacaklar. 

Temmuz, Ağustos ve Eylül ayında açıklanan enflasyon rakamlarına göre memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı zammı kesinleşti. Yapılacak açıklamaya göre şu ana kadar yüzde 4,23'lük enflasyon gerçekleşti. Yüzde 3'lük maaş zammı çıkarıldığında şu anda memur ve memur emeklilerinin yüzde 1,23 enflasyon rakı almaları kesinleşti. Bu orana Ekim, Kasım ve Aralık ayının TÜFE rakamları da eklenip net enflasyon farkı belli olacak. Merkez Bankası enflasyon tahminine göre yüzde 6 dolaylarında bir enflasyon farkı daha eklenebilecek.

SSK VE BAĞKUR EMEKLİLERİ NE KADAR MAAŞ ZAMMI ALACAK OCAK 2022

Ssk ve Bağkur emeklilerinin maaş zammı hesaplaması ise memur emeklilerinden farklı yapılıyor. Bu emeklilerin maaş zamları yalnızca enflasyon rakamları ile belirleniyor. Son 6 aylık enflasyon rakamı SSK ve Bağkur emeklilerinin Ocak 2022 maaş zammı olacak. Şu ana kadar bu emeklilerin maaşlarına yüzde 4,23 oranında zam yapılması kesinleşti. Yılın kalan son 3 ayında gerçekleşen enflasyon oranı da bu oranın üzerine eklenecek. Böylelikle emeklilerin kesin maaş zamları belli olacak. Tahminlere göre bu maaş zammının yüzde 8 ile yüzde 9 arasında olması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@