Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahmini Belli Oldu! 2021 Sonu Kur Kaç TL Olacak?

Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi Ağustos 2021 açıklandı. Yıl sonunda dolar ne olur, enflasyon tahmini yüzde kaç, yıl sonunda dolar kaç lira olur?

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahmini Belli Oldu! 2021 Sonu Kur Kaç TL Olacak?

Merkez Bankası 2021 yıl sonu dolar kuru ve enflasyon tahmini rakamlarını içeren Piyasa Katılımcıları Anketi Ağustos 2021 anketi sonuçları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre yıl sonu dolar kuru tahmini düşerken enflasyon beklentisi tahmini ise yükseldi.

MERKEZ BANKASI 2021 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Ağustos ayında reel sektör temsilcilerinden 8 üye, finansal sektör temsilcilerinden 42 üye, profesyonellerden ise 5 üye olmak üzere toplam 55 katılımcı ile yapılan Piyasa Katılımcıları Anketi İstatistikleri Ağustos 2021 anketi sonuçları açıklandı.

Açıklanan anket verilerine göre cari yıl sonu tüketici enflasyonu TÜFE beklentisi tahmini yayımlanan bir önceki anket döneminde yüzde 15,64 iken, bu anket döneminde yükseldi ve yüzde 16,30 olarak gerçekleşti. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi rakamları ise bir önceki anket döneminde yüzde 12,62 olarak belirlenirken bu anket döneminde düşüş göstererek yüzde 12,48 seviyesine geriledi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 10,43 ve yüzde 10,52 olarak ilan edildi.

yıllık-enflasyon-beklentileri

MERKEZ BANKASI 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! YIL SONUNDA DOLAR NE OLUR, 1 DOLAR KAÇ TL OLACAK?

Açıklanan anketin en merak edilen rakamları arasında yer alan dolar kuru beklentisi tahmini rakamları da ilan edildi. Ağustos ayı anketi verilerine göre cari yıl sonu dolar kuru beklentisi bir önceki dönende açıklanan ankette 8,99 lira olarak ilan edilirken bu anket döneminde ise 8,94 liraya çekildi.

döviz-kuru-beklentileriYatırımcılar için büyük önem taşıyan ve yakından takip edilen Merkez Bankası 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi rakamı ise ise bir önceki anket döneminde 9,34 lira olarak ilan edilirken Ağustos ayı anket döneminde 9,37 lira seviyesine yükseltildi. Rakamlar piyasa tarafından yakından takip edilirken dolar kuru tahmini için gerçekleşme hedefi takip edilecek.

SONRAKİ HABER