Merkez Bankası'ndan Döviz Ve Kredi İçin Yeni Karar! Dolar Kuru Yeni Uygulama İle Düşer Mi?

Merkez Bankası tarafından kredi ve döviz ile alakalı olarak yeni bir karar alındı ve bu kamuoyuna ilan edildi. Merkez Bankası'nın son kararının detaylarını haberimizin devamında okuyabilirsiniz...

Finans 08.02.2022 - 18:34 08.02.2022 - 18:34 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası, Türk lirasının değerini korumak adına önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün İhravat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredisi Uygulama Talimatı'nda değişiklik yaptı. Bu değişiklikle beraber reskont kredisi kullanımına döviz mevduatlarından Türk lirasına dönüş şartı getirildi. Bu krediyi kullanacak olanlar döviz mevduatlarını Türk lirasına döndürmek zorunda olacaklar.

KREDİ ÇEKME ŞARTI DÖVİZ HESPLARININ TÜRK LİRASINA DÖNÜŞÜMÜ OLDU

Merkez Bankası tarafından alınan son karar ile yabancı para cinsi reeskont kredisi kullanacak olan firmaların 30 Nisan 2022 tarihine kadar çekilecek olan kredilerde döviz tevdiat hesapları ve katılma fonlarının en az yüzde 10'unun 1 Mayıs ile 31 Temmuz 2022 tarihi arasında çekilecek kredilerde ise en az yüzde 20'si Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmüş olması gerekecek veya firmalar bu yönde dönüşümüğn gerçekleşeceğine dair taahhüt verecekler.

1 Ağustos 2022 tarihinden sonra yapılacak olan reeskont kredileri kullanımında firmaların döviz tevdiat hesapları ve katılma fonlarının en az yüzde 20'si Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşme şartı uygulamaya sokuldu.

REESKONT KREDİLERİ MERKEZ BANKASI'NIN REZERVLERİNİ ARTTIRIYOR

2021 yılı verilerine göre reeskont kredilerinin Merkez Bankası rezervlerine katkısı 21,1 milyar dolar olmuştu. 2022 yılı hedeflemelerine göre ise Merkez Bankası'nın net rezervlerine reeskont kredileri ile 16,6 milyar doların girmesi kesinleşmişti. 1 Ekim 2022'de yapılan yeni düzenleme ile 2022 yılında reeskont kredilerinin rezervlere sağlayacağı katkının 2021 yılına göre daha yüksek olması hedeflenmişti. Bu düzenlemeyle toplam reeskont kredisi limiti 30 milyar dolara çıkarılmıştı. Bu limitin 5 milyar dolarlık kısmının ise Türk lirası reeskont kredisi olarak kullanılmasına imkan sağlanmıştı. 

DOLAR KURU BU KARARLA DİZGİNLENİR Mİ?

Türk lirasının dolar kuru karşısındaki değerini güçlendirmek amacıyla alınan kararlara bir yenisi daha eklenmiş oldu. Firmaların dövizden Türk lirasına dönüşümüne ne şekilde katılacakları bilinmiyor. Ancak bu dönüşümün dolar kuru karşısında Türk lirasını güçlendirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Reeskont kredisi kullanacak olan firmalar döviz hesaplarını Türk lirasına döndürdükçe dolar kurunda gerilemeler olması beklenebilecek. Ancak bu gerilemelerinin şiddeti dönüşecek hesapların miktarlarına göre belirlenecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@