Merkez Bankası'ndan Enflasyon, Sıkı Para Politikası Ve Fiyat İstikrarı Açıklaması!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası son yapılan Para Politikası Kurulu toplantısının özetinde enflasyon vurgusu yaptı. 

FİNANS 19.07.2021 - 17:47 25.07.2021 - 11:36 Engin Uzunoğlu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Temmuz 2021 toplantısı geçtiğimiz hafta yapılmış ve kurul politika faizinin yüzde 19'da sabit tutulmasına karar vermişti.

MERKEZ BANKASI PARA POLİTİKASI KURULU'NDAN ENFLASYON VURGUSU

Merkez Bankası'nın Temmuz ayı faiz kararının alındığı Para Politikası Kurulu  toplantısının özet metni bugün yayınlandı. Özet metninde Merkez Bankası'nın kısa dönemde enflalasyon değişikliklerinin oynak bir seyir halinde ekonomiye yansıyabileceği ifade edildi.

Enflasyonun kısa dönemde başta emtia fiyatları olmak üzere arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izleyebileceği Merkez Bankası tarafından açıklandı. Ayrıca enflasyonda kısa vadede meydana gelebilecek değişimlerin Merkez Bankası tarafından para politikası duruşu açısından yakından takip edileceği bildirildi. 

SIKI PARASAL DURUŞ TAMPON VAZİFESİ GÖRECEK

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Temmuz ayı toplantısında enflasyon değişimlerinde Merkez Bankası'nın tutumuna da dikkat çekildi. Sıkı parasal duruşun enflasyon beklentileri, fiyatlamalar ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve geçici oynaklıklara karşı tampon görevi göreceği belirtildi. 

merkez bankası ppk özeti

ANA HEDEF FİYAT İSTİKRARINA ULAŞMAK

Merkez Bankası para politikasının hangi kriterler eşliğinde belirleneceğini de yeniden hatırlattı. Buna göre enflasyonun yükseliş eğilimi nedeniyle yukarı yönlü riskler dikkate alınacak. Enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesine ise temkinli bir yaklaşımla bakılacak. Para politikasının ana görüntüsünün ise fiyat istikrarı hedefine ulaşılması ile belirleneceği bildirildi. 

DEZENFLASYON SÜRRECİ KISA SÜREDE TESİS EDİLECEK

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika duruşu, enflasyon değişimleri ve enflasyon beklentileri gibi gelişmeleri dikkate alarak dezenflasyon sürecini kısa sürede tesis etmeyi planladığını açıkladı. 

SIKI PARA POLİTİKASINA DEVAM SİNYALİ

Merkez Bankası orta vadeli hedeflere ulaşılana kadar bir politika sürekliliğinin devam edeceğini ve para politikasında ana akımın sıkılık düzeyi olacağını belirtti. 

Merkez Bankası bir süredir sıkı para politikası ile ekonomiyi ayakta tutmaya çalışıyor. Sıkı para politikasından taviğz verileceği endişeleri zaman zaman piyasalarda ters etki yapsa da merkez Bankası'nın son yönetimi şu ana kadar eylemleri ile sıkı para politikası ile hiç çatışmadı. 

Merkez Bankası'nın sıkı para politikasına devam edeceğinin Para Politikası Kurulu toplantısının özetine yansıması piyasalarda memnuniyetle karşılandı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@