Merkez Bankası'ndan Faiz İndirimi Hazırlığı Mı? Önce Erdoğan'ın Açıklaması Sonra SWAP İmzası

Merkez Bankası'nın PPK toplantısı öncesi atılan bazı adımlar sürpriz faiz indirimi hazırlığı olarak yorumlandı. Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklaması ve SWAP anlaşması kararı.

Merkez Bankası'ndan Faiz İndirimi Hazırlığı Mı? Önce Erdoğan'ın Açıklaması Sonra SWAP İmzası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2021 Ağustos Para Politika Kurulu (PPK) toplantısı merakla bekleniyor. Merkez Bankası'ndan gelebilecek faiz indirimi kararına karşı piyasalar tetikte beklerken sabah saatlerinde gelen SWAP Anlaşması kararı iddiaların güçlendiği şekilde değerlendirildi.

MERKEZ BANKASI'NDAN FAİZ İNDİRİMİ ADIMI GELECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde katılmış olduğu bir televizyon programında faiz konusuna değinmişti. Merkez Bankası'nın PPK toplantısı öncesinde gelen konuşma kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz oranlarının indirilmesi gerektiğini bildirdi. Ağustos ayının enflasyon oranları için kırılma noktası olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan oranların düşeceğini söyledi.

Faiz konusuna dair ise Cumhurbaşkanı Erdoğan “Buradan ben sinyalimi belli yerlere vermiş oluyorum. Bundan sonra enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil. Zira faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

SWAP Hamlesi

PPK öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklamasının ardından bir diğer önemli adım SWAP anlaşması oldu. Türkiye ile Güney Kore arasında imzalanan anlaşma kapsamında 2 milyar dolarlık SWAP gerçekleştirildi.

Güney Kore Merkez Bankası tarafından yapılan bilgilendirme açıklamasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile 2,3 trilyon won’luk yaklaşık 17,5 milyar lira değerinde swap anlaşması imzaladığını duyuruldu. İlan edilen anlaşma tutarı ise yaklaşık 2 milyar dolara denk geliyor. Swap anlaşması 3 yıl sürecek. İki taraf, anlaşmanın uzatılmasını görüşebilecek.

SÜRPRİZ FAİZ İNDİRİMİ Mİ GELECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu basın açıklaması, faiz kararının açıklanacağı günün ilk saatlerinde gelen SWAP anlaşması kararı sonrasında ekonomistler faiz indirimi olabileceğini yorumladılar. Uzmanlar iki kritik hamlenin faiz indirimi hazırlığı olabileceğini ifade ettiler.

Ağustos 2021 PPK faiz kararı 12 Ağustos Perşembe günü saat 14.00'de açıklanacak.

SONRAKİ HABER