Merkez Bankası'ndan Gece Yarısı Hamlesi! Zorunlu Karşılık Oranları Değişikliği Tebliği Resmi Gazete'de Yayınlandı!

Merkez Bankası'nın zorunlu karşılık oranlarında değişiklik yapılmasına dair tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre döviz cinsi mevduat için zorunlu karşılık oranları arttırıldı

Finans 09.11.2021 - 00:50 09.11.2021 - 00:50 Engin Uzunoğlu

Resmi Gazete'nin 9 Kasım Salı tarihli sayısında Merkez Bankası ile alakalı bir tebliğ yayımlanarak yürürlüğe girdi. Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayınlandı. 

ZORUNLU KARŞILIK ORANLARI DEĞİŞTİ!

Yayımlanan tebliğ değişikliğine göre yabancı para yükümlülükleri karşılığında zorunlu karşılık oranları arttırıldı. Tüm vadelerde 200 baz puanlık artırım yapılırken döviz cinsi tüm paralar kapsam içerisinde yer aldı. 

Yeni karara göre vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 25'e çıkarıldı. 1 yıl veya 1 yıldan daha uzun vadeli döviz hesaplarındaki zorunlu karşılık oranı ise yüzde 19'a yükseltildi. 

Kıymetli maden depo hesaplarında zorunlu karşılık oranları vadesiz, ihbarlı ve 1 yıl akadar tüm vadeler için yüzde 24'ten yüzde 26'ye yükseltildi. 1 yıl ve daha uzun vadelerde ise zorunlu karşılık oranı yüzde 20'den yüzde 22'ye çıkarıldı. 

Aynı kararda müstakrizlerin fonlarında yabancı para yükümlülükleri için zorunlu karşılık oranı yüzde 23'ten yüzde 25'e çıkarıldı. 

zorunlu karşılık oran değişikliği tebliğ resmi gazete

ZORUNLU KARŞILIK ORANI NEDİR?

Bankaları ve finansal kuruluşları yakından alakadar eden bir terim olan zorunlu karşılık oranının ne olduğu merak ediliyor. Mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası'nın kasalarında bulundurmak zorunda oldukları para veya altına zorunlu karşılık adı verilmektedir. Zorunlu karşılık oranı ise mevduatın vade süresine, yerli veya yabancı para birimi olup olmamasına göre Merkez Bankası tarafından belirlenir. 

ZORUNLU KARŞILIK NE İŞE YARAR, NEDEN KULLANILIR?

Zorunlu karşılıklar bir tedbir uygulamasıdır. Bankaların yaşayabilecekleri olası zorluklara karşı hem bankaları hem de mevduat sahiplerini güvence altına almak amaçlanmaktadır. Ancak zorunlu karşılık son dönemlerde Merkez Bankası'nın para politikaları çerçevesinde piyasada bulunan likiditeyi kontrol etmek, Türk lirasının değer kayıplarının artmasını önlemek gibi gerekçelerle devreye sokulmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@