Merkez Bankası'ndan Heyecanlandıran Son Dakika Açıklaması! Dijital Türk Lirası Geliyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir son dakika açıklaması yaparak Dijital Türk Lirası çalışmalarına dair önemli bilgiler verdi. Dijital Türk Lirası ne zaman çıkacak? 

Finans 15.09.2021 - 14:30 15.09.2021 - 14:36 Engin Uzunoğlu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge Projesi hakkında kapsamlı bir bilgilendirmede bulunan Merkez Bankası gelinen son süreç hakkında da kamuoyuna bilgi verdi. 

MERKEZ BANKASI'NDAN DİJİTAL TÜRK LİRASI AÇIKLAMASI

Merkez Bankası tarafından yayınlanan duyuruda Merkez Bankası'nın mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte olan Dijital Türk lirasının sisteme yapacağı katkıları araştırmayı sürdürdüğü bildirildi.  Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge Projesi kapsamında ilk aşamanın kavram ispat süreci olduğu belirtilirken bu sürecin tamamlanmasının ardından teknolojik destek verecek kuruluşlarla ortak bir çalışma yapılması için mutabakata verıldığı ifade edildi.

ANLAŞMALAR İMZALANDI

Merkez Bankası başlayacak olan aşama ile Dijital Türk Lirası için teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçlerini kurumlarla iş birliği içerisinde yürüteceğini duyurdu. Bu kapsamda teknolojik destek verecek olan kurumların ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM olduğu bildirildi. Merkez Bankası ile bu kurumlar arasında dijital Türk lirası için mutabakat anlaşmaları imzalandı. 

ÖN TESTLER YAPILACAK

Oluşturulan Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu ile yeni nesil para biriminin ön testleri yapılacak. Bu birinci faz çalışmasının ardından ise platform teknolojik açıdan daha da geliştirilerek devreye farklı kurum ve kuruluşların girmelerinin sağlanacağı bildirildi. 

İKİ AŞAMALI TEST SÜRECİ

Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası birinci faz çalışmaları hakkında da bilgilendirmede bulundu. Buna göre önce Dijital Türk Lirası Ağı tesis edilecek. Dar kapsamlı ve pilot uygulama çerçevesinde ise dijital Türk lirası için testler yapılacak. Bu testlerden alınacak olan sonuçlarla yaygın ve geniş katılımlı testlere geçiş yapılacak. 

Merkez Bankası'nın dijital Türk lirası için blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sisteminde kullanılması, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonunun yapılması gibi testlerin gerçekleştirileceği de açıklandı. 

KESİN TARİH BELLİ DEĞİL!

Merkez Bankası yeni nesil para birimi olarak gösterilen ve tüm dünyada artık yaygınlaşan dijital paralar ile alakalı olarak da bir değerlendirme yaptı. Banka tarafından yapılan açıklamada dijital Türk lirasının tedavülüne dair alınmış bir kararın henüz olmadığı ama çalışmaların yürütüldüğü bildirildi. 

Merkez Bankası dijital Türk lirası için çalışmaları yapıp testleri gerçekleştirdikten sonra nihai kararını verecek. Dijital Türk lirasının testlerinden sonra iktisadi, hukuki ve mali gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığına bakılacak. Bu tespitin ardından da kesin karar verilecek.

Öte yandan dijital Türk lirası için yapılacak olan testlerin birinci faz sonuçlarının 2022 yılı içerisinde kamuoyu ile paylaşılacağı açıklandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@