Merkez Bankası'ndan Önce Faiz İndirimi İş Bankası'ndan Geldi! Konut Kredisi Faizinde İndirim Yapıldı!

Ev satın almak için plan yapan vatandaşlar konut kredisi faizlerini araştırıyorlar. İş Bankası bugün sürpriz bir hamle ile konut kredisi faizlerinde indirime gitti. 

Finans 01.09.2021 - 20:24 01.09.2021 - 20:33 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de yeni bir ev satın almak isteyen vatandaşlşar konut kredisi kullanmadan bu isteklerini yerine getiremiyorlar. Bundan dolayı da konut kredisi faiz oranları en çok araştırma yapılan konular arasındaki yerini korumayı sürdürüyor. Konut kredisi faizlerinde İş Bankası'ndan bugün sürpriz bir hamle geldi.

İŞ BANKASI KONUT KREDİSİ FAİZİNİ İNDİRDİ

Merkez Bankası'nın olası faiz indiriminin ardından konut kredisi faizlerinde indirim yapması beklenirken bu konuda sürpriz adım İş Bankası'ndan geldi. İş Bankası tarafından yapılan güncelleme ile konut kredisi ürününde faiz indirimi yapıldı. İş Bankası müşterileri artık daha düşük maliyetle konut kredisi kullanıp ev sahibi olabilecekler.

İŞ BANKASI KONUT KREDİSİ FAİZİ YÜZDE KAÇTI?

İş Bankası tarafından uzun bir süredir müşterilere aylık yüzde 1,40 faiz oranından konut kredisi veriliyordu. Düşük faizli konut kredisi kampanyalarının hemen üzerinde yer alan İş Bankası bu konuda müşterilerini destekleme kararı aldı. Yapılan faiz güncellemesi ile İş Bankası müşterileri daha düşük faiz masrafı ile konut kredisi çekebilecekler. 

İŞ BANKASI KONUT KREDİSİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

İş Bankası müşterileri bugüne kadar aylık yüzde 1,40 oranında faizle konut kredisi kullanabiliyorlardı. Bugün yapılan güncelleme ile konut kredisi faiz oranı İş Bankası'nda aylık yüzde 1,38 oldu. Yüzde 0,02'lik bir faiz indirimine giden İş Bankası müşterilere küçük de olsa sürpriz yaptı. Bu faiz indiriminin olası bir Merkez Bankası faiz indiriminin ardından da devam etmesi beklenti haline dönüştü. 

İŞ BANKASI FAİZ İNDİRİMİNİN MALİYET FARKI NE KADAR OLDU?

İş Bankası'ndan 120 ay vadeli 250 Bin TL konut kredisi kullanan müşteriler faiz indirimi olmadan önce aylık yüzde 1,40 faiz uygulandığında bankaya her ay 4.313 TL kredi taksiti ödüyordular. Bu kredinin toplam maliyeti ise 520.345 TL oluyordu. 

iş bankası eski konut kredisi maliyeti

Faiz indirimi yapıldıktan sonra ise aynı vade ve tutardaki bir konut kredisi için müşterilerin aylık taksitleri 4.275 TL'ye düştü. Kredinin toplam maliyeti ise 513.058 TL'ye indi. 

iş bankası yeni konut kredisi maliyeti

Her iki faiz oranı ile yapılan 120 ay vadeli 250 Bin TL'lik konut kredisi hesaplamasına göre bugün kredi kullanan müşteriler 7.287 TL dah az maliyetle karşılaşıyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@