Merkez Bankası'ndan Reeskont Faiz Kararı! Oranlar Düşürüldü

Merkez Bankası'ndan gelen son dakika haberine göre reeskont faiz oranları düşürüldü. 90 günlük faiz kararı yüzde kaç oldu? Reeskont Nedir? İşte detaylar

Finans 13.06.2022 - 16:45 13.06.2022 - 16:45 Mustafa Karagöz

Merkez Bankası'ndan son dakika haberi geldi. TCMB yapmış olduğu açıklamasında reeskont kredisi için faiz oranlarının indirildiğini açıkladı. Merkez Bankası'nın almış olduğu karar ve reeskont faizlerinde yeni oran ve alınan kararın etkilerine dair detaylar haberimizde. 

TCMB REESKONT FAİZ ORANLARINI İNDİRDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından ilan edilen duyuruya göre; Türk Lirası cinsi reeskont kredilerinde uygulanan politika faiz oranları 90 gün vadeye kadar olan süreçte 300 baz puan altında uygulanacak. Bunun dışında TCMB 91 gün ile 180 gün arası dönem için reeskont faiz oranlarının 200 baz puanın altında olacağını açıklarken 181 gün ile 720 gün arası dönem için bu oran 100 baz puan altında olacak. 

Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararının önemi nedir? 

Bankaları ilgilendiren karar ile; bir bankanın elinde bulunan ve daha ödeme zamanı gelmemiş olan senetleri bankanın kendi belirlediği belli başlı şartlar karşılığında merkez bankasına iskonto ettirerek paraya çevirmesine reeskont denir. Reeskont Kredisi ise Türk Lirası verilen ancak döviz alınan kredi türüdür. Genel olarak Reeskont Kredileri Merkez Bankasına döviz geliri sağlamak amacıyla kullanılır. 

Merkez Bankası'ndan Açıklama

Reeskont kredi işlemlerine ilişkin TCMB'nin resmi sitesinde yer alan açıklamada "Merkez Bankası, bankacılık kesiminin geçici likidite ihtiyaçlarının karşılanması için, bankalar tarafından verilecek ticari senet ve vesikaları reeskonta kabul edebilir. Türkiye’de reeskont işlemindeki tüm koşul ve kurallar, Merkez Bankası tarafından belirlenir. Bunun yanında, reeskont kredilerinin en yüksek sınırı ve kredi türlerine göre limitleri, para politikası ilkeleri doğrultusunda yine Banka tarafından konulur." ifadelerine yer verildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@