Merkez Bankası'ndan Son Dakika Dolar ve Faiz Açıklaması: TCMB Duyurdu, Dolar O Tarihte 10 TL Olacak

1 dolar 9.20 TL seviyesini görürken Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi Ekim 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan raporda özellikle de Merkezin yıl sonu dolar kuru tahmini merakla bekleniyordu.

Finans 15.10.2021 - 10:09 15.10.2021 - 10:11 Gülcan Özer

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından yayımlanan Piyasa Katılımcıları Anketi gündeme bomba gibi düştü. Merkez Bankası tarafından Eylül ayında yapılan 100 baz puanlık faiz indirimi sonrasında dolar kurunda başlayan yükseliş Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan Suriye operasyonu açıklaması ile 9 TL eşiğini aşmıştı. 

Perşembe günü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkan yardımcıları ve üyeleri arasında yapılan değişimlerin Resmi Gazete ile yayımlanmasının ardından dolar bugün 9.20 TL seviyesini test etti. Dolar kurunda yaşanan hızlı yükselişin ardından Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan Piyasa Katılımcıları Anketi Ekim 2021 raporu büyük bir merakla beklenmeye başlanmıştı. 

MERKEZ BANKASI PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ NEDİR, MERKEZ BANKASI DOLAR TAHMİNİ OLUR MU?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Beklenti Anketi raporu yapılan isim değişikliği ile Piyasa Katılımcıları anketi olarak yayımlanmaya başlanmıştı. Pek çok kişinin anketi Merkez Bankası tahmini olarak algılaması üzerine isim değişikliğine gidildiği açıklanmıştı. Merkez Bankası tarafından düzenlenen araştırmaya piyasa yapıcı kişi ve kurumlar ile finans sektörü otoriteleri katılmakta olup ankete katılan kişilerin tahminleri üzerinden medyan ortalama hesaplaması yapılmaktadır. 

Anket piyasanın beklentilerini göstermesi açısından büyük önem taşımakta olup bu nedenle ekonominin gidişatı ve geleceği açısından da yakından takip edilmektedir. 

mb-dolar-tahmini-açıklandı

MERKEZ BANKASI 2021 VE 2022 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL?

Piyasa katılımcıları anketi Ekim 2021 yayımlandı. Yayımlanan ankette en çok merak edilen bölüm dolar kuru tahmini olarak öne çıkıyordu. Bu ay ankete Reel sektörden 8 temsilci, finansal sektörden 40 temsilci ve 4 öğretim görevlisi olmak üzere 52 kişi katılım gösterdi. 

Cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 8,92 TL iken, bu anket döneminde 9,22 TL olmuştur. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 9,56 TL iken, bu anket döneminde 10,01 TL olarak gerçekleşmiştir. 

merkez-bankası-enflasyon-tahmini-beklentisi-ekim-2021

MERKEZ BANKASI YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE KAÇ?

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 16,74 iken, bu anket döneminde yüzde 17,63 olmuştur. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 12,94 iken, bu anket döneminde yüzde 13,91 olmuştur. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 10,71 ve yüzde 11,27 olarak gerçekleşti.

merkez-bankası-enflasyon-tahmini-1

MERKEZ BANKASI YIL SONU FAİZ BEKLENTİSİ NE KADAR, KREDİ FAİZLERİ NE ZAMAN DÜŞER?

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 19,00 iken, bu anket döneminde yüzde 17,82 olmuştur. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 19,00 iken, bu anket döneminde yüzde 17,63 olarak gerçekleşti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@