Merkez Bankası'ndan Son Dakika Döviz Açıklaması! Kur Riski Sıfırlanacak, Zarar Etme İhtimali Düşecek!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından son dakika döviz satımı açıklaması yapıldı. Merkez Bankası vadeli döviz satımına ilişkin yeni gelişmeyi duyurdu.

Merkez Bankası'ndan Son Dakika Döviz Açıklaması! Kur Riski Sıfırlanacak, Zarar Etme İhtimali Düşecek!

Türkiye ekonomisinde döviz odaklı yeni gelişmöeler yaşanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün yapılan kabine toplantısının ardından açıklanan ekonomik tedbirler döviz kurlarında şok etkisi yaratmıştı. Türk lirasına yüzde 40 değer kazandıran bu gelişme üzerine ise bundan sonraki süreçle alakalı tüm gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na çevrilmişti.

MERKEZ BANKASI'NDAN SON DAKİKA DÖVİZ AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bu akşam saatlerinde bir son dakika açıklaması yapıldı. Bu açıklamaya göre ihracatçı ve ithalatçı firmalara Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satımı yapılacak. Bu vadeli döviz satımına ilişkin ilk bilgiler Merkez Bankası'nın açıklamasında yer aldı.

İTHALATÇI VE İHRACATÇI FİRMALARA TL UZLAŞMALI VADELİ DÖVİZ SATIŞI YAPILACAK

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre ithalatçı ve ihracatçı firmaların kur riskini yönetebilmeleri adına Merkez Bankası ihale yoluyla Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satışı gerçekleştirilecek. Bu vadeli döviz satım işlemi ise Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) yapıalacak.

DÖVİZ SATIŞ İŞLEMLERİ 1 VE 3 AY VADELİ OLACAK

Yine Merkez Bankası tarafından verilen bilgilere göre TL uzlaşmalı vadeli döviz satış işlemlerinde 1 ve 3 aylık vadeler uygulanacak. Merkez Bankası, Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinin ne zaman yapılacağına dair takvimi ise daha sonra açıklayacak. Bu ihalelere katılmak isteyen firmalar ise ihalelere bankalar aracılığı ile katılabilecekler.

FİRMALAR İHALELERE BANKALAR ARACILIĞIYLA KATILACAKLAR

Öte yandan Merkez Bankası'nın yaptığı duyuruda ihracatçı ve ithalatçı firmaların Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında gerçekleştirilecek olan vadeli döviz alım taleplerini bankalar aracılığı ile Döviz Piyasaları Müdürlüğü'ne iletebilecekler.

KUR FARKINDAN ZARAR ETME RİSKİ AZALACAK

Merkez Bankası tarafından yapılacak olan Türk lirası uzlaşmalı döviz satım ihalesine katılacak olan ihracatçı ve ithalatçı firmalar burada satın aldıkları dövizlerle ithallat ve ihracat işlemlerinde kur farklarından dolayı zarar etme risklerini minimize edebilecekler. Bu şekilde faaliyetlerini sürdürecek olan firmalar sağlıklı bir finans sistemi içerisinde çalışmalarını sürdürebilecekler.

SONRAKİ HABER