Merkez Bankası'ndan Son Dakika Döviz Kuru Açıklaması! Şirketlere Ve Vatandaşlara Uyarı Yapıldı!

Döviz kurlarında meydana gelen yükselişlerin ardından Merkez Bankası'ndan bir son dakika açıklaması yapıldı. 

Finans 23.11.2021 - 18:14 23.11.2021 - 18:14 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de gündem Türk lirasında meydana gelen değer kayıpları olmaya devam ediyor. Bugün döviz kurları rekor seviyesinden dönerken paranın patronu olan Merkez Bankası akşam saatlerinde bir son dakika açıklaması yaptı. Döviz kurlarında meydana gelen yükselişlerin konu edindiği açıklamanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yaptığı görüşmenin ardından yapılması dikkatlerden kaçmadı. 

MERKEZ BANKASINDAN DÖVİZ AÇIKLAMASI

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, “Merkez Bankası'nın uygulamakta olduğu dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine dair herhangi bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa şartlarında yine o piyasanın dinamikleri tarafından arz ve talep koşullarına göre belirlenmektedir. Merkez Bankası belirli koşullar içerisinde yön amacı olmadan ve yalnızca aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında ise gerçekçi olmayan, iktisadi temellerden uzak, sağlıksız fiyat oluşumlarının meydana geldiği gözlemlenmektedir.” ifadeleri kullanıldı. 

ŞİKETLERE VE VATANDAŞLARA DÖVİZ UYARISI!

Merkez Bankası tarafından yapılan döviz kurlarına dair açıklamanın son kısmında ise şirketlere ve vatandaşlara bir de uyarı yapılarak, “Şirketlerimiz ve vatandaşlarımız aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu doğmuştur. Bu açıklamaya bundan dolayı gerek duyulmuştur.” denildi.

DÖVİZ KURLARI AÇIKLAMA SONRASINDA YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇTİ

Merkez Bankası tarafından yapılan bu açıklamaya döviz kurları ise anında tepki verdi. Ateşi biraz olsun sönen döviz kurları yen yükselişe geçti. Merkez Bankası'nın açıklaması piyasalarca makul karşılanmadı. Ancak bundan sonraki gelişin döviz kurlarında ne şekilde işlemey devam edeceği yeni fiyatlamalarla belli olacak.

Türkiye ekonomisinde Türk lirası aleyhine işleyen gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Piyasalarda oluşan fiyatlamalar hem yerel hem de küresel aktörler tarafından çok yakından takip ediliyor. Döviz kurlarında yükseliş trendinin nerede duracağı ise en çok merak edilen konu olmayı sürdürüyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@