Merkez Bankası'nın 2022 yılı sonunda faizleri nereye çekeceğini açıkladı

Merkez Bankası'nın son toplantısında da faiz oranlarının sabit tutulması kararı çıktı. Bu karar sonrasında ise JP Morgan, TCMB'nin 2022 yılsonu faiz oranı tahmininde bulundu.

Finans 15.04.2022 - 13:39 15.04.2022 - 13:39 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Nisan ayının en önemli gelişmesi olarak gösterilen Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı tamamlandı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda yüzde 14.00 düzeyinde olan politika faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verildi. Faiz artırımı yada indirimi çıkmayan toplantı sonrası ise yeni bir değerlendirme geldi. 

MERKEZ BANKASI'NIN YILSONU FAİZ ORANINI AÇIKLADI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz oranlarına ilişkin sabit tutulması kararının ardından ise JPMorgan Ekonomisti Yarkın Cebeci bir değerlendirme de bulundu. Ekonomist Merkez Bankası'nın almış olduğu karara dair yorumunda; TCMB'nin küresel likiditede yaşanan sıkışmadan rahatsız görünmediği ve büyük merkez bankalarının “destekleyici para politikası” duruşlarına atıfta bulunmaya devam etiğini söyledi.

Bloomberg HT'de yer alan değerlendirmede ayrıca TCMB'nin karar notunda; uzun vadeli yatırımların desteklenmesi için makroihtiyati önlemlerin güçlendirilmesine ihtiyaç duyulduğu vurgusunun bulunduğu yer aldı. Açıklamada uzun vadeli yatırımlara yönelik bazı hedefli teşviklerin sağlanmasına niyet edildiğinin işareti olduğu vurgulandı. 

JPMorgan Ekonomistinin yazısında Merkez Bankası'nın 2022 yılı sonunda faiz oranlarına ilişkin tahmini yer aldı. O yazıda "Bu güvercin mesajların ardından TCMB’nin yıl sonuna kadar politika faizini sabit tutacağı yönündeki beklentimizi koruyoruz" açıklaması yer aldı. Yazının son bölümünde ise ortadoks politikalarına dönüş olmaması halinde Türk Lirasında kırılganlığın devam edeceği uyarısı yer aldı. 

Değerlendirmenin son bölümünde "Bu da, ortodoks politikalar devreye girmeden, enflasyonun küresel standartların oldukça üzerinde seyretmeye ve Türk lirasının yurt içi ve küresel risk iştahındaki değişimlere kırılgan kalmaya devam edeceğine işaret ediyor" açıklaması yer aldı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@