Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Öncesi Ekonomistlerden Son Tahminler!

Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde ekonomistlerden yeni tahminler geldi. Birçok kurumun katıldığı anketin sonuçları birbirine çok yakın çıktı.

Finans 16.02.2022 - 17:45 16.02.2022 - 17:45 Büşra Uluşen

Merkez Bankası, bu yılın ikinci faiz kararını yarın saat 14.00'te açıklayacak. Merkez Bankası, 2021 yılında politika faizini eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında toplamda 500 baz puan indirerek yüzde 19'dan yüzde 14'e düşürmüştü. Ocak ayında faizi sabit tutan TCBM'nin yarın ki kararı merak edilirken ekonomistlerden farklı farklı tahminler geldi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Nisan ayında enflasyonun yüzde 50'nin altına ineceğini belirtmiş ancak ekonomistler mayıs ayında enflasyonun yüzde 55'e kadar çıkacağını öngördüklerini söylemişti. 

TAHMİNLER SABİT KALACAĞI YÖNÜNDE

Türkiye'de yaşanan bu gelişmelerden sonra ekonomistlerin birçoğu TCMB'nin şubat ayında politika faizlerinde değişikliğe gitmeyip sabit bırakacağını öngörüyor. 

Reuters anketine katılan 20 kurum, TCMB'nin faizi sabit tutacağı yönünde tahminde bulundu. Yılsonu politika faizi için tahminler ise yüzde 9 ila yüzde 14 arasında değişti. 

merkez bankası faiz tahmin

Bloomberg anketi de Şubat ayında TCMB'nin faiz kararının bu toplantıda politika faizlerinde değişiklik yapmasını beklemiyor. 20 kurumun katıldığı ankette medyan beklenti politika faizinin değişmeyeceği ve yüzde 14'te kalacağı yönünde. Yıl sonu faiz beklentisi ise yüzde 14 seviyesinde yer alıyor. En düşük tahminde bulunan kurum, TCMB'nin yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 9'a indireceğini, en yüksek ise yüzde 22'ye çıkarabileceğini söylüyor.

Foreks anketlerine göre de bu ayki faiz toplantısından farklı bir karar çıkması bekleniyor. Haftalık repo faizinin yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacağı yönündeki tahminlerde medyan tahmini yüzde 14 olurken en düşük ve en yüksek beklentiler yüzde 9 ila yüzde 20 arasında oluştu.

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs ise bir araştırma notunda enflasyonun mevcut seviyesine rağmen yetkililerin politika faizi yerine dolarizasyonda çözülmeyi sağlamak ve rezervleri desteklemek için başka birçok önlem kullanmayı tercih edeceklerini öngördüklerini belirtiyor. Raporun devamında, şimdiye kadarki politika hareketlerine bakıldığında yetkililerin artan oranda alternatif önlemlere yöneleceğini düşündüklerini belirttiler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@