Merkez Bankası'nın Faiz Şokunun Ardından Yabancılardan Yeni Faiz İndirimi Ve Dolar Kuru Tahminleri

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu Ekim ayı toplantısından 200 baz puan faiz indirimi kararı çıkınca gözler bundan sonra olabilecek gelişmelere çevrildi. Merkez Bankası bundan sonra ne yapacak?

Finans 21.10.2021 - 18:59 21.10.2021 - 19:07 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Ekim 2021 toplantısı bugün yapıldı. Çok büyük bir sürprizin altına imza atan Merkez Bankası, 200 baz puanlık faiz indirimi yaptı. Bu karar ile politika faizi yüzde 18'den yüzde 16'ya düşürülmüş oldu. Çekirdek enflasyonun bile aşağısına gerileyen faiz piyasalarda şok etkisi yarattı.

Merkez Bankası'nın aldığı faiz indiriminin ilk şokunun ardından gözler yabancı finans kuruluşlarına çevrildi. Yabancı finans kuruluşlarında bundan sonra yaşanabileceklere dair ilk değerlendirmeler geldi. İngiliz finans devi Barclays bundan sonra Merkez Bankası'nın atacağı adımlara yönelik yeni bir rapor yayınladı. 

MERKEZ BANKASI 2022 YILINDA FAİZ İNDİRİMİ YAPMAYACAK TAHMİNİ

Barclays'ın kıdemli analistleri tarafından hazırlanan raporda Merkez Bankası'nın 2021 yıl sonuna kadar bir defa daha 100 baz puan faiz indirimi yapacağının öngörüldüğü bildirildi. Ancak bu faiz indirimi kararının Kasım ayında mı yoksa Aralık ayında mı yapılacağı belirtilmedi. Rapora göre yıl sonunda Merkez Bankası politika faizini yüzde 15 şeklinde planlıyor. Ayrıca 2022 yılı boyunca da Merkez Bankası'nın herhangi bir değişiklik yapmayacağını ve politika faizinin 2022 yıl sonuna kadar yüzde 15'te sabit tutulmasının tahmin edildiği aktarıldı. 

YIL SONU DOLAR KURU İÇİN 9,70 TL ÖNGÖRÜSÜ

Barclays tarafından yayınlanan rapora göre Türkiye'de yıllık enflasyon 2021 yıl sonunda yüzde 15,5 seviyelerinde gerçekleşecek. Ayrıca dolar kuru da 2021 yıl sonunu 9,70 TL seviyelerinde tamamlayacak. 

YÜZDE 5 ENFLASYON HEDEFİ MERKEZ BANKASI'NIN ÖNCELİĞİ DEĞİL

MUFG Bank Gelişen Piyasalar Araştırma Müdürü Ehsan Khoman da bir değerlendirmede bulunarak, “Merkez Bankası'ndan 100 baz puanlık bir faiz indirimi bekliyorduk. Ancak faiz indirimi beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Çekirdek enflasyondaki yükselişe ve Türk lirasındaki değer kayıplarına rağmen her ne pahasına olursa olsun kredi destekli büyüme stratejisi doğrultusunda adımlar atılıyor. 

Merkez Bankası için tek haneli yüzde 5 enflasyon hedefinin bir politika önceliği olmadığını bu faiz indirimi kararı ile gördük. İlave sıkılaşma beklentisi oluştu. Merkez Bankası'nın Aralık ayında 100 baz puanlık bir faiz indirimi daha yaparak yıl sonunda politika faizini yüzde 15'e çekmesini tahmin ediyoruz.” dedi.

DOLAR KURU İÇİN 10 TL TAHMİNİ

Medley Advisors Gelişen Piyasalar Direktörü Nick Stadtmiller de değerlendirmesinde, “Faiz indirimi beklentilerin üzerinde oldu. Ancak Merkez Bankası'nın olası yeni faiz indirimleri için çok sınırlı bir alanı kaldı. Yılın geri kalan kısmında 100 baz puanlık bir faiz indirimi daha olabilir. Lakin bugünkü hamleden sonra bunda da emin olamıyoruz. Daha yüksek faiz indiriminin olmasına dair risk kuvvetlendi. Yıl sonunda doların 10 TL'ye çıkağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@