Merkez Bankası'nın freni ters tepti, gram altında yeni rekor geliyor! Tarih verildi, müdahale gelmezse o rakamı görecek

Merkez Bankası'nın faiz kararının ardından altın fiyatları bir anda sıçradı. Ünlü ekonomistler, Bakanlık müdahalesi olmazsa o tarihte altın fiyatlarının zirve yapacağını açıkladı.

Finans 27.05.2022 - 16:08 27.05.2022 - 16:09 Büşra Uluşen

26 Mayıs Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararını açıklamasının ardından altın fiyatlarında kısa bir süre gerileme yaşanmıştı. Merkez Bankası, politika faizini yüzde 14'te sabit bıraktı ve bunun piyasalardaki etkisi önce yükseliş ardından da sınırlı bir geri çekilme oldu. 

TCMB'nin son 4 faiz toplantısında da faizi sabit tutması, altın fiyatlarındaki yükselişin önüne geçemiyor. Altın fiyatları için kritik bir tarih daha var. Bu da önümüzdeki günlerde açıklanacak olan Amerikan Merkez Bankası (FED) faiz kararı ve enflasyon rakamları olacak. Ünlü ekonomistler altın fiyatlarını değerlendirdi. 

'' Yönümüzü bulacak kilometre taşına ihtiyaç var ''

Merkez Bankası kararı sonrası altın fiyatlarını değerlendiren Ekonomist Prof. Dr. Emre Akın, dünyada faiz artış devam ederken Merkez Bankası ve Maliye Bankasının politika faizini anlamlı olmaktan çıkarma politikasını izlediğini söyledi. Veriler ile başların döndüğünü ve piyasaların zorlandığını söyleyerek, yola devam edebilmek için bir kilometre taşına ihtiyaç olduğunu Türk lirasının revaçta kılınamadığı için para politikasının çalışmadığını belirtti. 

altın-23

Müdahale gelmezse zirve gelir

YouTube'da piyasalardaki hareketliliği yorumlayan İslam Memiş, Nisan ayında baskılanmış bir kur olduğunu ve şu anki atakların yaşanmasını doğal karşıladığını belirterek '' Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yukarı yönlü atakların gelmesi muhtemel. Temmuza kadar bu pik seviyesini görme ihtimalimiz çok güçlü '' dedi. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yeni paket açıklamasının önemine vurgu yaparak, dolar kurunun yeni paket açıklanmadığı takdirde 17 TL olacağını söyledi. 

altın22

Bir daha 900 TL'nin altına inmeyecek!

Altın fiyatlarını yorumlayan Memiş, ons altında baskılanmanın devam ettiğini, güçlü destek seviyesinin 1835 olduğunu fakat yaşanacak düşüşlerin kalıcı olmadığını söyledi. FED'in faiz kararından 1880 ile 1980 dolar arasına yerleşemeye çalışan bir ons altın olduğunu anca beklentisinin her zaman yukarı yönlü olduğunu dile getirdi. 

Gram altının dolar kurundan destek almaya devam ettiğini altını çizerek '' 900 lira seviyesinin altında gram altın bulamayacaksınız '' dedi. Bundan sonra ikinci direnç seviyesinin 980 lira, bu seviyenin üstünde kalıcı olursa da 1050 TL seviyesinin görüleceğini belirtti. 

Altın fiyatlarının kaderinin FED'in ve enflasyon verilerine göre şekilleneceğini belirterek, gram altının Temmuz ayında 1200 TL, yıl sonunda da 1450 TL olacağını ifade etti. 

Gram altın Merkez Bankası'nın faiz kararından sonra 969 TL seviyesine geriledi ancak haftanın son günüde gram altın 976 TL seviyesinden işlem görüyor. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@