Merkez Bankası'nın İşi Zorlaşıyor: Dolarda Faiz Artışı Geliyor! Piyasaya, Döviz Kuru ve Altına Nasıl Yansır?

Merkez Bankası Aralık ayı PPK toplantısı için geri sayım devam ederken Amerika'da yükselen enflasyon rakamları nedeni ile faiz artışı öne çekiliyor! FT anketi FED faiz beklentisi açıklandı...

Finans 09.12.2021 - 16:28 09.12.2021 - 16:28 Gülcan Özer

Tüm dünyada pandeminin yarattığı şok dalgasının etkileri ekonomiler üzerinden karabulut gibi dolaşmaya devam ederken özellikle de enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş piyasaları zora sokuyor. Rezerv para olması nedeni ile ABD ekonomik verileri yakından takip edilirken İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times tarafından hazırlanan FED anketi piyasaları salladı. 

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times tarafından 48 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirilen anketten ilginç sonuçlar çıkarken FED tarafından atılan adımların ve alınan kararların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kararları üzerinde de etkisi olacağı belirtiliyor. Dünya genelinde pek çok Merkez Bankası yükselen enflasyon oranları nedeniyle zorunlu faiz artırımı kararı almıştı! 

FED FAİZ KARARI TAHMİNİ BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! FED ARALIK AYINDA FAİZ ARTIRACAK MI?

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan Aralık ayı faiz kararı öncesi İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times tarafından beklenen faiz beklentisi anketi yayımlandı. Yayımlanan ankete göre FED'in beklenenden daha önce faiz artırımı ihtimali ortaya çıkarken Fed’in federal fonlama faizi şu an yüzde 0-0,25 aralığında bulunuyor. 

fed faiz kararı aralık

FED ARALIK AYINDA FAİZ ARTIRACAK MI, NE ZAMAN FAİZ ARTIRIMI KARARI ALIR?

Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre ABD Merkez Bankası FED tarafından 2022 yılı Mart ayına kadar varlık alımlarını sonlandırması ve bunun hemen ardından da faiz artışına gitmesi planlanıyor. Financial Times ile Chicago Üniversitesi İşletme Okulu tarafından ortak yapılan anket çalışmasına göre 48 ekonomistin yüzde 60'ı 2022 senesinin birinci yarısı olarak kabul edilen Haziran ayına kadar Amerikan Merkez Bankası FED'in faiz oranını arttıracağını öngördü. 

Bu arttırımı ilk çeyrek olarak kabul edilen Mart ayına kadar yapmasını bekleyenlerin oranı yüzde 10 olurken, ikinci yarıya kadar yapmasını bekleyenlerin oranı ise yüzde 50 olarak açıklandı. 

FED FAİZ ARTIRIMI YAPARSA, FAİZLERİ ARTTIRSA NE OLUR?

FED'in Haziran ayına kadar faiz arttırması beklenmediği için böyle bir kararın çıkması durumunda ekonomistler bu kararın piyasaları sarsabileceğini belirtiyor. Dolardaki faiz artışının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası üzerinde de baskı oluşturacağı, faiz indirimi kararı üzerindeki planlarını etkileyeceği dile getirildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@