Merkez Bankası'nın Son Döviz Hamlesi Anlama Geliyor? Faiz İndirimi Mi Yapılacak, Dolar Kuru Kaç TL Olacak?

Merkez Bankası yabancı paralara ilişkin zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan arttırdı. Peki bu ne anlama geliyor? Merkez Bankası faiz indirimine mi hazırlanıyor? 

Finans 15.09.2021 - 08:47 15.09.2021 - 08:57 Engin Uzunoğlu

Merkez Bankası'nın oldukça kritik bir kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu karara göre yabancı para zorunlu karşılık oranları 200 baz puan arttırıldı. Vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli yabancı para cinsi zorunlu karşılık oranları yüzde 21'den yüzde 23'e çıkmış oldu. 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli yabancı para cinsi zorunlu karşılık oranları ise yüzde 15'ten yüzde 17'ye çıkartıldı. 

MERKEZ BANKASI NEDEN ZORUNLU KARŞILIKLARI ARTTIRDI

Dolarizasyonun ekonomik sorun olmaya başladığı bugünlerde Merkez Bankası'nın neden böyle bir hamle yaptığı konuşulmaya başlandı. Ekonomistler Merkez Bankası'nın bu değişikliğine dair yorumlar yapmaya başlarken faiz indirimlerine ilişkin sinyallerin gelmeye başladığının da altını çizdiler. 

SON KARARIN REZERVLERE ETKİSİ NE?

Merkez Bankası son iki aylık süreçte dövizde zorunlu karşılık oranlarında 400 baz puanlık artış meydana getirmiş oldu. Bu hamlelerin oldukça tartışma konusu olan Merkez Bankası rezervlerinin arttırılmasına yönelik olduğu bildirildi. Zorunlu bir rezerv birikmesine yönelik politika ortaya konulduğu ifade edilmeye başlandı. 

faiz indirimi mi yapılacak

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ Mİ YAPACAK?

Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıkları arttırmasının faiz indirimlerine bir hazırlık olduğu yorumları yapılmaya başlandı. Ekonomistlere göre olası bir faiz indirimine karşı vatandaşlar kendilerini güvence altına almak için Türk lirasından çıkıp dolara geçiş yapıyorlar. Bu da dolarizasyonun artması anlamına geliyor. Faiz indirimi de yapılınca daha olumsuz bir etkilenme ile dolar kuruna karşı Türk lirasını koruyamama riski nedeniyle Merkez Bankası'nın böyle bir karar aldığı yorumları yapılıyor. 

Ekonmistlerin son dakika açıklamalarına göre Merkez Bankası 23 Eylül tarihinde Para Politikaları Kurulu toplantısını yapacak ve faiz kararını açıklayacak. Bu karar öncesinde piyasayı faiz indirimine hazırlayan Merkez Bankası bir yandan tedbirlerini alırken diğer yandan da piyasaya, “faiz indirimi geliyor” mesajlarını vermeye başladı. 

FAİZ İNDİRİMİ KARARI SONRASI DOLAR KURU KAÇ TL OLUR?

Merkez Bankası'nın olası bir faiz indirimi kararının piyasaların bu karara hazırlanılmasına rağmen şok etkisi yaratması bekleniyor. Dolara geçiş yapılmasından dolayı Türk lirasının eli daha da zayıflayacak. Dolayısıyla dolar kuru da yükselecek. Ekonomistlere göre böyle bir senaryoda dolar kuru 9 TL'ye yaklaşacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@