Merkez Bankası'nın Son Hamlesini Ünlü Ekonomi Profesörü Yorumladı! İhtiyaç, Konut, Taşıt Kredisi Faizleri Düşecek Mi?

Merkez Bankası'na kur korumalı mevduat hesaplarında faiz yetkisi verilmesi ne anlama geliyor? Bu gelişme ile kredi faizleri düşer mi? Bankalar ucuz konut, taşıt, ihtiyaç kredisi verecek mi?

Finans 01.02.2022 - 20:50 01.02.2022 - 20:50 Engin Uzunoğlu

Resmi Gazete'de yayınlanan ve yürürlüğe giren gelişmeye göre Merkez Bankası'na Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi için bankalardaki kur korumalı mevduat hesaplarında azami faiz oranını belirleme yetkisi verildi. Bu verilen yetki bankacılık sektöründe ne anlama geliyor? kredi faizleri bu durumdan nasıl etkilenecek? Tüm bu gelişmeleri Prof. Dr. Sefer şener değerlendirdi. İşte heyecan uyandıran o açıklamalar....

MERKEZ BANKASI'NA FAİZ YETKİSİ VERİLDİ!

Yeni yetkilendirmeye dair değerlendirme yapan Prof. Dr. Sefer Şener, "Merkez Bankası'nda bir faiz yetkisi zaten vardı. Bu yeni düzenleme tamamen kur korumalı mevduat sistemi ile alakalı. Sizin döviz veya altın birikiminiz varsa ve kur korumalı modelden yararlanmak istiyorsanız bankaya başvuruyorsunuz. Banka bu başvurunuzu alıyor ve bir fark oluşması durumunda Merkez Bankası ödeme yapıyordu. 

Türk liranız varsa oluşacak farkı Hazine ve Maliye Bakanlığı ödüyordu. Türk lirası cinsiyle bu sistemden yararlanmak istediğinizde bir üst limit konulmuştu. Bankaların en fazla yüzde 17'ye kadar faizle mevduat toplayabilecekleri kural olarak koyulmuştu. Altından ve dövizden dönüşlerde ise hem bireysel hem kurumsal müşterilere bir üst limit yoktu. Bankalar da yüzde 21, yüzde 22 gibi faizle mevduat topluyorlardı. Bu sistem şimdi Merkez Bankası'na faiz yetkisi verdi. Muhtemelen bu mevduat faizleri için de yüzde 17 veya 18 gibi bir üst limit belirlenecek. Bankadan kur korumalı mevduatlardan yararlanmak istediğinizde bu üst limitli faize tabi olmak zorunda kalacaksınız." ifadelerini kullandı.

MEVDUAT VE KREDİ FAİZLERİ NASIL ETKİLENECEK?

Yapılan değişikliğin kredi faizlerine nasıl yansıyacağı konusunda da açıklama yapan Prof. Dr. Sefer Şener, "Bu yeni faiz yetkisi ile mevduat faizlerinde bir düşüş olacak. bu durum elbette kredi faizlerine yansıyacak. İnsanlar veya kurumlar yüzde 21 seviyesinde bir faiz yerine kur korumalı ama yüzde 18 faizi tercih edecekler. Böyle bir durumda bankalar daha uygun maliyetlerle mevduat taoplamış olacaklar. Bunun üzerine yüzde 2 ekleyip müşterilere kredi verme imkanı bulacaklar. Bu da hem vatandaşın hem de şirketlerin daha ucuz kredi kullanma imkanı bulması anlamına geliyor." şeklinde konuştu. 

KONUT, TAŞIT, İHTİYAÇ KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞECEK Mİ?

Kredi faizlerinde ciddi indirimler olacağına dair beklenti içerisinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sefer Şener, "Bu sistemde bankalar mevduatı pahalı topluyoruz ve o yüzden kredi faizlerini yüksek tutuyoruz gerekçesini ortaya koyamayacaklar. Üstelik rekabet konusu da bu anlamda devreden çıkmış olacak. En azından bankaların mevduat toplama maliyetlerini çok değiştirmeyecek diyebiliriz. Bu şekilde pahalı kredi verme dönemi de sona erecek. Daha ucuz maliyetlerle kredi verme imkanı elde edecek olan bankalar müşterilere daha ucuz konut, taşıt ve ihtiyaç kredileri verecekler. Ayrıca ticari kredilerin faizlerinde de indirim olabilecek." dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@