Merkezin Müdahalesi Yetmedi! Dolar Tutulamıyor Dolar Kuru Neden Yükseliyor?

Merkez Bankası tarafından yapılan müdahaleye rağmen dolar kuru rekor üstüne rekor kırıyor. Dolar neden yükseliyor, doların yükselme nedenleri!

EKONOMİ 22.03.2019 - 19:25 15.07.2021 - 00:16 SERHATMEDYA

Merkez Bankası tarafından yapılan müdahaleye rağmen dolar kuru rekor üstüne rekor kırıyor. Dolar neden yükseliyor, doların yükselme nedenleri!

Gün içinde 5,60 lira seviyesini test ederek yükselen dolar kuru 19.15 itibari ile 5.70 lira seviyesini aşarak rekor tazeledi. Dolar Kuru Kaç Lira Oldu?Yaşanan rekor artışın ardından dolar kuru 5.7027 lira seviyesini gördü. Dolar kuru alış 5,6960 lira ve dolar kuru satış 5,7027 lira olarak işlem görüyor. 

Dolar Neden Yükseliyor?Doların yükselmesine neden olan 3 ana etken bulunuyor. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;Amerika ile Yaşanan F-35 ve S400 KriziTürkiye'nin Rusya'dan S-400 alacak olması Amerika'yı rahatsız ederken bu siparişi iptal etmek için elinden gelen her türlü zorluğu çıkaracak olması ihtimali piyasada tedirginlik yaratıyor. Amerika Türkiye'nin bu siparişi iptal ederek Patriot almasını isterken Türkiye ise siparişin iptalinin mümkün olmadığını dile getiriyor. Bu noktada Türkiye'nin parasını ödediği F-35 lerin teslim edilmemesi ve daha ağır ekonomik yaptırımlar uygulanma endişesi dolar kurunun yukarı yönlü hareket etmesine neden oluyor. Vatandaşın Aşırı Derecede Dolar Satın Alması! İkinci bir neden ise büyük yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da sürekli dolara yatırım yapması olarak öne çıkıyor. Vatandaşın kabaran dolar iştahı ne yazık ki dolar kurunda yükselişe neden oluyor. Bankaların dolar hesapları rekor kırarken yapılan dolar hesaplarına vergi artırım müdahalesi de yetersiz kalmış gibi görünüyor. Golan Tepeleri KriziTürkiye'nin Amerika'nın Golan Tepeleri tanıma kararına gösterdiği sert tepki zaten iki ülkenin bozuk olan ilişkilerinde yaşanan yeni bir kriz olarak görülüyor. Yabancı yatırımcılar Amerika'nın yeni bir yaptırım kararı almasının an meselesi olduğunu düşünerek Türk Lirasından çıkarken yaşanan bu gerilim piyasalarda dolar kurunda yükseliş olarak geri dönüyor. Dolar Kurunda Yükseliş Devam Eder Mi?Merkez Bankası tarafından akşam saatlerinde yapılan müdahalenin cılız kalması kurdaki artışın devam edeceği beklentisini doğurdu. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@