Meskun Mahal Nedir, Ne Demek?

Arapça'dan dilimize geçen terimler arasında yer alan meskun mahal sıklıkla kullanılan emlak terimleri arasında yer almaktadır. Peki, meskun mahal nedir, ne demek?

Meskun Mahal Nedir, Ne Demek?

En sık kullanılan emlak terimleri arasında yer alanlardan biri de meskun mahal terimidir. Arapça kökenli bir kelime olan meskun 'dan türetilen meskun mahal son dönemde düzenlenen operasyonlar ile de gündeme gelmektedir.

Meskun Mahal teriminin kökenini oluşturan Meskun kelime anlamı olarak "içinde oturulan, ikamet edilen" demektir. Peki, meskun mahal nedir, ne demek?

MESKUN MAHAL NEDİR?

"İçinde oturulan, ikamet edilen" anlamına gelen Meskun'dan türetilen bir emlak terimi olan meskun mahal insanaların geçici olarak ya da sürekli olarak yaşam alanı olarak kullanılan bölgeleri ifade etmektedir.

İl, ilçe, kasabak, köy ve mezralar meskun mahaller olabilir. Bir yerin meskun mahal statüsünde yer alabilmesi için mutlaka yerleşim yeri olarak kabul edilen bi yerde enerji, kanalizasyon, elektrik, yol, su, atık sistemi gibi alt yapı hizmetlerinin bulunması gerekmektedir.

Meskun mahal olarak kabul edilen yerlerde uygulanan standart bir yasa, prosedür ve kanun bulunmamakla beraber meskun mahalin yer aldığı sınırlarda uygulanan kanunlar üzerinden uyulacak kurallar ve sınırlar belirlenmektedir. Bu kriterlere uygun alanlar meskun mahal olarak kabul edilir.

SONRAKİ HABER