Metaverse Arsa Satın Almak Kazançlı Mı, Sanal Gayrimenkul Yatırımının Riskleri Var Mı?

Dünyada yeni trend metaverse arsalar oldu. Çok sayıda kişi yatırım amacıyla metaverse arsa satın almaya başladı. Peki metaverse arsa satın almak gerçek bir yatırım mı? İşte uzmanların görüşleri...

Emlak Haberleri 11.01.2022 - 21:38 11.01.2022 - 21:38 Engin Uzunoğlu

Dünyada yeni dijital evren denilerek başlayan akım metaverse çok geniş etki alanlarına ulaştı. Geleceğe yatırım amacıyla insanlar varlıklarını metaverse evreninde değerlendirmeye başladılar. Bunun sonucunda da milyarlarca dolarlık yeni bir piyasa çıktı. Metaverse gerçekten bir yatırım aracı mı yoksa yeni bir dolandırıcılık yöntemi mi? İşte uzmanların metaverse yorumları...

METAVERSE ARSA SATIN ALMAK RİSKLİ Mİ?

Metaverse evreni ile alakalı olarak bir değerlendirme yapan EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Özhan Yurtseven, "metaverse arsa alınabilir, bunda bir sakınca yok. Şu anda metaverse arsalar farklı platformlarda satılabiliyor. AYnı arsayı farklı platformlardan satın alabiliyorsunuz. Bu platformları kuran firmaların güvenilirliğine göre insanlar yatırım yapıyorlar ama risk çok yüksek diyebiliriz. 3 gün çok iyi değer kazanıp 1 dakikada zarar edebilirsiniz. Değer artışının veya azalışının bir nedeni yok. Tamamen söylenti ile değerlenen bir sistemden bahsediyoruz. Bir kontrol veya dayanağı yok." dedi.

Metaverse arsalar için yeni gayrimenkul yatırım aracı denilemeyeceğini söyleyen Özhan Yurtseven, "Bu piyasa insanların kısa vadeli para kazanma aracı olarak gördüğü bir dijital evrendir. ne şekilde fiyatlama oluyor bunu kimse bilmiyor. Normal bir gayrimenkul sektörü olarak değerlendiremeyiz. Uzun vadede ne olacak bilmiyoruz. Büyük şirketlerin baskın olacağı sanal bir dünya var ortada. Yatırım yapmayın veya metaverse arsa satın almayın diyemem ama risk çok büyük. Kişi yatırım kararı alırken iyicce araştırma yapıp bu platformları deneyimlemelidir. Atılabilecek en iyi adım bu olur." ifadelerini kullandı.

TELİF HAKKI İLE ZARAR EDİLEBİLİR

Metaverse arsalar hakkında değerlendirme yapan bir diğer uzman ise Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Murat Kırık oldu. Konuya çok net bir bakış açısı ile yaklaşan Ali Murat Kırık, "Sanal gayrimenkul satışı giderek yaygınlaşıyor. Metaverse arsa satışı aslında fiziksel arsa satışına benziyor. Sanal evrende bu satışlar kripto paralar üzerinden yapılıyor. Bu evrenin en popüler platformu tartışmasız Decentraland olmuştur. Aslında metaverse arsa değil NFT satışı yapılıyor. 2021'de Decentraland'de 900 bin dolardan fazla bir arazi parçası satılmış." dedi.

Metaverse arsa satışlarına değinen Ali Murat Kırık, "Sanal emlak piyasasında satışlar hız kesmeden devam ediyor. İstanbul'a bakıyorsunuz önemli yerlerde arsa kalmamış. Sanal gayrimenkul özellikle genç yatırımcılar için oldukça varlıklı bir yatırım aracı haline gelebilir. Ancak buz dağının bir de görünmeyen tarafı var. Metaverse arsaların değerleri Bitcoin gibi hızlı yükselmeyebilir. Hatta zarar dahi edilebilir. mesela bir telif hakkı durumu var. 15 Temmuz Köprüsü mesela bir telif hakkına tabidir. Devletler buna karşı mücadele etmeye başlarlarsa yatırımcılar zararlı çıkabilirler." şeklinde konuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@