Metaverse Evreninde Arsalar Parsel Parsel Satılıyor! Metrekaresi 4 Bin Dolardan Başlıyor!

Dijital dünyaya giriş kapısı olan Metaverse evreninde arsa satışları patladı. Sanal dünyadaki arsaların metrekaresi 4 bin dolardan 10 milyon dolara kadar çıkıyor.

Teknoloji 05.01.2022 - 12:23 05.01.2022 - 12:24 Büşra Uluşen

Dünyanın dijitalleştiğini en belirgin göstergelerinden olan Metaverse hakkında gün geçtikçe yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Dijital bir dünyaya giriş kapısı olan Metaverse evreninde kullanıcılar, burada satılan arsaların ilerde değerleneceğini düşünerek yatırım yapmaya başladı. Platform üzerindeki arsalar yoğun talep görürken İstanbul'daki arsalar öne çıkıyor.

TÜRKİYE'DE 30, İSTANBUL'DA 15 BİN PARSEL SATILDI!

Metaverse evreni hayatımıza girdiği günden bu yana Türkiye'de 30 bin, İstanbul'da ise 15 bin parsel arsa satıldı. Satışlar en çok stadyun, saray, cami ve köprü gibi simgesel olan alanlar üzerinde yapılıyor. 

metaverse 1

Metaverse'de arsa alış satışları kripto para ile yapılıyor. Burada birçok arsa satışı yapan platform olsa da en çok Decentraland, Sandbox, Axie ınfınıty, OVR ve Nextearth'daki arsalar talep görüyor. 

SANAL DÜNYA ARSALARI HAYALLERİN ÖTESİNDE

Yukarıda sözü edilen Decentraland platformu satışlarını gerçek haritayı parselleyerek yapıyor. Kaliteli çizimler ve oyunların yer aldığı Decentraland, arsaların metrekare fiyatını 4 bin dolardan satışa çıkarıyor. 

Platformda arsa fiyatları konuma göre farklılık gösteriyor. 4 parselden oluşan bir arsa 500 bin dolar, işlek bir caddedeki arsaların fiyatı ise 5 milyon dolara kadar çıkıyor. 9 milyar dolarlık kripto para varlığına sahip olan platformda, 27 Ocak'ta 2 milyon dolara arsa satın alan bir kişi, arsayı 5 milyon dolardan satışa çıkardı. 

BİR PARSELİN FİYATI 10 MİLYON DOLAR!

Metaverse evreninde en çok tercih edilen platformlardan biri olan Sandbox, diğer platform gibi gerçek bir harita üzerinden değil, kendi oluşturduğu sanal harita üzerinden satış yapıyor. 

metaverse 2

Satış fiyatlarının değiştiği platformda, 1 parselin fiyatı 12 bin dolardan başlayarak 10 milyon dolara kadar çıkıyor. Bu platformu oyun şirketleri ve ayakkabı firmaları yoğunlukla tercih ediyor. 

BU PLATFORMDA FİYATLAR DAHA MAKUL

Bir diğer arsa atış platformu olan OVR'da ise dünya haritası 1.6 trilyon parsele bölünerek satılıyor. Bu nedenle fiyatları diğer platformlardan çok daha ucuz. OVR platformunda İstanbuldaki arsalar ilgi odağı oluyor. İstanbul'un en işlek yerlerinden olan İstiklal Caddesi, Moda, Üsküdar gibi yerlerde arsaların tamamı satıldı. 

HUKUKÇULAR UYARIYOR

Hukukçular, Metaverse evreninde satışları yapılan sanal arsalar ile ilgili herhangi bir hukuki altyapı olmadığı için vatrandaşları mağduriyet yaşamamaları konusunda uyarıyor. Avukatlar, bireylerin buradan arsa satın aldıktan sonra mağdur olmaları durumunda suç duyurusunda bulunma hakkı olduğunu ancak bu suç duyurusu için hukuki sonuçlandırma yapılamayacağını söylüyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@