Meteoroloji Bugün Kar Yağışı Olacak İlleri Son Dakika Açıklamasıyla Duyurdu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 8 Nisan 2021 Perşembe gününün hava durumu tahminlerini yayınladı.Bugün hava nasıl olacak? Bugün kar yağışı beklenen bölgeler ve iller neresi?

Meteoroloji Bugün Kar Yağışı Olacak İlleri Son Dakika Açıklamasıyla Duyurdu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından günün hava durumu değerlendirmesi yapıldı. Kurumdan verilen bilgiye göre dün gece yarısından itibaren yurdun kuzeybatısından ülkeye giren soğuk ve yağışlı hava sistemi etkili olmaya başladı. Türkiye'nin iç, batı ve kuzey kesimlerinde parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Yeni hava sistemi sıcaklıkları düşürdüğü gibi çeşitli yağış olaylarına da sebebiyet verecek.

YAĞIŞLAR BAŞLIYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı son değerlendirmede bugün yağış beklenen merkezler de açıklandı. Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in kıyı kesimi, Adana, Kırşehir, Osmaniye, Yozgat ve Hatay'da yer yer yağışlar meydana gelecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak yağmur şeklinde gerçekleşecek. Ancak kar yağışları da bugünden itibaren etkili olmaya başlayacak.

KAR YAĞIŞI BEKLENEN İLLER

Bugün kar yağışı beklenen merkezler de Meteoroloji tarafından açıklandı. Verilen bilgilere göre İç Ege, İç Anadolu'nun batısı, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Yozgat, Kırşehir, ve Trakya'nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışları görülecek. Kar yağışları bu bölgelerde zaman zaman etkisini arttırarak yoğun kar yağışına dönüşebilecek. Bu yoğun kar yağışı neticesinde bazı olumsuzlukların meydana gelebileceği bildirilerek yetkililerin ve vatandaşların hazırlıklı olmaları ve tedbirli davranmaları istendi.

Meteoroloji Bugün Kar Yağışı Olacak İlleri Son Dakika Açıklamasıyla Duyurdu - Resim 1

SICAKLIK TAHMİNLERİ

Meteoroloji'den hava sıcaklıklarına dair de bir değerlendirme yapıldı. Dün geceden itibaren etkili olmaya başlayan soğuk ve yağışlı hava sistemi ilk etkisini sıcaklıklarda gösterdi. Yurdun iç ve batı kesimlerinde sıcaklıklar 6 ile 12 derece arasında düşecek. Diğer bölgelerde ise hava sıcaklıklarından herhangi bir değişiklik meydana gelmeyecek.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Kuvvetli rüzgar uyarısı yapan Meteoroloji özellikle Marmara'nın güneybatısı, Kıyı Ege, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yaşayan vatandaşları hususiyetle uyardı. Bu bölgelerde rüzgarların şiddetinin saatte 40 km ile 70 km arasında değişebileceği bildirildi. Bu rüzgarlar sonucunda ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı zehirlenmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olayların yaşanabileceği belirtildi.