Meteoroloji İl İl Açıkladı! 22 İle Çok Kuvvetli Sağanak Yağış, Heyelan, Sel, Yıldırım, Fırtına

Ağustos ayına sayılı günler kala Türkiye aşırı yağışlara teslim oldu. Meteoroloji'den sağanak yağış, yıldırım, sel ve heyelan uyarısı geldi!

Gündem 24.07.2021 - 08:30 24.07.2021 - 08:43 Gülcan Özer

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumu tahmin raporu yayımlandı. Ağustos ayına sayılı günler kala Türkiye'nin bir bölümü kavurucu sıcaklar ile mücadele ederken bir bölümünde ise sonbaharı aratmayan serin hava ve aşırı yağışlar hakim oldu. 

MGM hava durumu raporu ile pek çok ile bugünde aşırı yağış, sel, fırtına, heyelan ve yıldırım uyarısında bulundu. Karadeniz kıyısı başta olmak üzere bugünde 22 il için uyarı raporu yayımlandı! 

BUGÜN HAVA DURUMU NASIL OLACAK, YAĞIŞ VAR MI, YAĞMUR YAĞACAK MI?

Küresel ısınma nedeni ile mevsimlerde kaymalar yaşanırken bugün Karadeniz Kıyısı, Güneydoğu bölgesinde 22 ilde aşırı yağış beklenirken Kuzey Doğu ve Ege bölgesinde yükselen hava sıcaklıkları uyarıları peş peşe geldi. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan son dakika uyarı metni ile "Yapılan son değerlendirmelere göre; Cumartesi ilk saatlerden itibaren Samsun'un doğusu, Ordu ve Giresun çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli, zamanla Rize ve Artvin'in kuzeyinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, heyelan, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadelerine yer verildi. 

hava-durumu-tahmin-raporu

YURDUN YARISI KAVRULACAK, YARISI SELE TESLİM! 

Açıklanan listeye göre bazı illerde yükselen hava sıcaklıkları nedeni ile sıcak hava uyarısı yapılırken 22 ilde ise gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapıldı. 

Bugün sağanak yağış uyarısı yapılan iller arasında sele teslim olan Rize ve Artvin yine yer alırken yine Karadeniz şeridinde yer alan iller arasında yer alan Samsun, Ordu ve Giresun'da heyelan ve sel uyarısı yapılan iller arasında yer aldı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü haritasında bugün yağışlı görünen şehirler arasında İstanbul, Kocaeli, Bartın, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, Kahramanmaraş, Rize, Artvin, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan ve Hatay illeri yer aldı. 

Sıcak hava uyarısı yapılan iller ise Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Kahramanmaraş, Kilis, Gaziantep, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Muş, Bingöl, Tunceli, Elazığ ve Diyarbakır olarak sıralandı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@