Meteoroloji Profesörü Uyardı: Hafta Sonu İçin Son Dakika Toz Taşınımı ile Çöl Tozu Açıklaması Geldi!

Tüm dünya küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadeleye devam ederken olumsuz hava olayları da yaşanmayı sürdürüyor.

Meteoroloji Profesörü Uyardı: Hafta Sonu İçin Son Dakika Toz Taşınımı ile Çöl Tozu Açıklaması Geldi!

Tüm dünya küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadeleye devam ederken olumsuz hava olayları da yaşanmayı sürdürüyor. Türkiye'de son dönemde artan sel, heyelan, çığ ve hortum olayları dikkat çekerken toz taşınımı için de son dakika uyarısı geldi.

TOZ TAŞINIMI GELİYOR! TOZ BULUTU İLE ÇÖL TOZU BU İLLERİ VURACAK!

Konu hakkında açıklama yapan stanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros Avrupa'da bu hafta boyunca çöl tozlarının devam edeceğini açıklayarak Perşemeb günü ise ise ülkemize giriş yapacağını söyledi. Toros yapmış olduğu açıklamasında İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımının atmosferik sayısal model değerlendirmelerine göre Perşembe günü yoğunluğu düşüş gösterse de toz bulutlarının Türkiye'de de görüleceğini duyurdu.

Özellikle de Kuzeyli hakim rüzgarların etkisi sayesinde Türkiye'nin güney kesimleri başta olmak üzere bu bölgelerde toz taşınımı olayının daha etkili görüleceğini söyledi. Önümüzdeki hafta başından itibaren ise toz taşınımı etkisini yitirmeye başlayacak. Toz bulutları özellikle de sağlık sorunları olan kişileri olumsuz etkilerken toz yoğunluğunun artması nedeni ile solunum sıkıntısı yaşayan kişilerin önlem alması gerekiyor.

Yine uzun süre toza maruz kalmak kişilerin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği için koronavirüs salgını nedeni ile riski arttırmak istemeyen kişilerin de mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları gerektiği söylendi. Toz bulutunun etkileyeceği illerde önlem alınması istenirken güney bölgelerde bulunan illere uyarıda bulunuldu. Daha öncede toz bulutu Ankara'da etkili olmuş, öğle saatlerinde yaşanan toz fırtınası ile bir anda gece gibi hava kararmış ve büyük panik yaşanmıştı.