Meteoroloji Sarı Kodlu Uyarı Yayımladı! 16 İl Gök Gürültülü Sağanak Yağış ve Fırtına Tehdidi Altında

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 8 - 14 Eylül 2021 tarihli haftalık hava durumu tahmin raporu yayımlandı. Bugün hava nasıl, hafta sonu yağmur var mı, yağış olacak mı, sel uyarısı yapılan iller hangileri?

Gündem 08.09.2021 - 08:45 08.09.2021 - 08:48 Gülcan Özer

Küresel iklim değişikliği nedeni ile olumsuz hava olayları daha sık yaşanmaya başlarken Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan hava durumu tahmin raporları ve yapılan uyarılar da yakından takip ediliyor. Sonbaharın gelişi ile beraber hava sıcaklıklarında düşüş yaşanmaya başlarken pek çok ilde ise MGM tarafından kuvvetli rüzgar, fırtına ve sağanak yağış uyarısı yapıldı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan haftalık hava durumu tahmin raporu ile 8 Eylül Çarşamba günü ile 14 Eylül 2021 Salı günleri arasında Türkiye Genelinde beklenen hava olayları hakkında kamuoyuna bilgilendirme yapılırken 16 il için ise sarı kodlu uyarı yayımlandı. Yayımlanan hava durumu tahminlerine göre hava sıcaklıklarında beklenen düşüş başlıyor. 

HAVALAR SOĞUYOR! SONBAHAR NE ZAMAN GELECEK, HAVALAR NE ZAMAN SOĞUYACAK?

Geride bıraktığımız sene son derece kurak bir kış geçiren Türkiye yeni mevsimde gelecek yağışları beklemeye devam ederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni haftanın beklenen hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Yayımlanan rapora göre yurdun güney kesimlerinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinde seyrederken kuzey ve iç kesimler ile Perşembe gününden itibaren batı kesimlerde mevsim normallerinin 2 ila 4 derece altına düşecek. Yani kuzey ve iç kesimlerde yer alan şehirlerde havalar soğumaya başlayacak. 

mgm-hava-durumu-tahmin-raporu-8-eylül

SARI KODLU UYARI YAYIMLANAN İLLER HANGİLERİ?

MGM tarafından açıklanan hava durumu tahmin raporuna göre Kastamonu, Bartın, Zonguldak, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Yalova, İstanbul, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne illeri için sarı kodlu uyarı yayımlandı. Sarı kodlu alarm potansiyel tehlikelere karşı uyarı anlamına gelmekte olup yaşanabilecek olası meteorolojik olaylar olağan dışı kategorisinde yer almamakla beraber bu şartlardan etkilenebilecek durumlara karşı hazırlıklı olunması anlamına gelir. 

Açıklanan rapora göre Kırklareli, İstanbul Avrupa Yakası'nın kuzey ve batısı başta olmak üzere Doğu Karadeniz kıyıları, Antalya ve Afyon'un iç kesimleri, Adana ve Muğla'nın kuzeyi, Osmaniye, Erzurum, Artin, Kars, Ardahan ve Hatay'ın batısı ise sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış etkisi altında olacak. Trakya bölgesi ise şiddetli rüzgar ve fırtına etkisi altında olacak. Yağışlar Cuma günü tüm Ege bölgesini etkisi altına alırken yine kıyı Akdeniz bölgesi de yağışlı geçicek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@