Meteoroloji Uyardı: 3'üncü Sel Felaketi Yaşanabilir

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, hava sıcaklıkları ile ilgili uyarıda bulunarak, 3'üncü sel felaketi yaşanabilir açıklamasını yaptı.

Gündem 04.08.2017 - 14:30 15.07.2021 - 00:22 Serhat Karaman

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, hava sıcaklıkları ile ilgili uyarıda bulunarak, 3'üncü sel felaketi yaşanabilir açıklamasını yaptı.

Türkiye genelinde yüksek nem oranı vatandaşı bunalttı. Meteoroloji önümüzdeki günler için uyarıda bulundu. Sıcaklıkların mevsim normallerinin 5-7 derece üzerinde olacağını belirtti.

İstanbul'da bugün ve yarın nem oranının yüzde 94'e kadar çıkacağı belirtildi. Meteorolojinin yapmış olduğu tahminlere göre, rüzgarın şiddetini azaltarak 22-24 kilometreye kadar düşeceği, bu durumun da hissedilen sıcaklıkları 40 derecenin üzerine çıkaracağı düşünülüyor. Bu durumun 10-11 Ağustos’a kadar süreceği tahmin ediliyor.

‘Eskilerin söylemiyle eyyam-ı bahur yaşanacak’

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, nem ile birlikte sıcaklığın 45 dereceyi bulacağını vurgulayarak; “Eskilerin söylemiyle eyyam-ı bahur, ağustosun ilk yarısında İstanbul başta olmak üzere tüm yurdu etkisi altına alacak. Basra Körfezi üzerinden gelen muson sıcak hava dalgasının etkisiyle yazın en sıcak günlerini yaşayacağız.

Sıcak ve kuru çöl rüzgarları hafta sonu İstanbul’daki sıcaklık değerini 37-38 dereceye yükseltecek. Nem ile birlikte hissedilen sıcaklık 45 dereceyi bulacak. Asfalt sıcaklığı 65, beton sıcaklığı ise 60 dereceye ulaşıyor. İstanbul’da hissedilen sıcaklık ile Şanlıurfa’daki sıcaklık değeri aynı seviyeye gelmiş oluyor” açıklamasını yaptı.

3’üncü Sel Felaketi

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Köse, 45 dereceyi bulacak sıcaklıkların etkisi ile yüksek oranda buharlaşma olacağını belirtti. Nemli ve sıcak havanın soğuk hava katmanıyla karşılaşması durumunda, İstanbul’da 3’üncü sel felaketi yaşanabilir uyarısını yaptı. Sıcak hava dalgasının ardından şiddetli yağış tahmin ettiklerini belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek de Türkiye genelinde 8 ve 9 Ağustos tarihinde 1911-2016 arasındaki uç değerlerin görüleceğini belirtti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@