Meteoroloji'den 11 İle Son Dakika Kuvvetli Sağanak Yağış ve Sel Uyarısı! Hangi İllerde Alarm Verildi?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kritik uyarı yaparak çok kuvvetli sağanak yağış beklendiğini duyurdu. Sel uyarısı hangi illerde, sağanak yağış var mı?

Meteoroloji'den 11 İle Son Dakika Kuvvetli Sağanak Yağış ve Sel Uyarısı! Hangi İllerde Alarm Verildi?

Türkiye bir yandan sel felaketleri bir yandan orman yangınları ile mücade ederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yeni sağanak yağış uyarısı yapıldı. MGM resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan 19 Ağustos 2021 tarihli hava durumu tahmini raporu ile yağış beklenen iller ilan edildi.

Yayımlanan Meteoroloji Genel Müdürlüğü MGM Günlük Hava Durumu tahmini raporu ile hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacağı beklenmezken Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi'nden yapılan açıklamada ise sağanak yağış ve sel uyarısı yapılarak tedbir alınması istendi.

KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞ, SEL BASKINI, FIRTINA VE YILDIRIM UYARISI YAPILDI!

Ne yazık ki iklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Türkiye her gün yeni bir doğal afetle mücadele etmek zorunda kalıyor. Temmuz ayı sonunad başlayan orman yangınları büyük bir afete dönüşürken peşinden ise sel falaketi yaşanmıştı. Kuzey Karadeniz bölgesini vuran sel felaketinde Kastamonu'nun Bozkurt ilçesi, Bartın'ın Ulus ilçesi ve Sinop'un Ayancık ilçesi adeta haritadan silinmiş, sel sularına kapılan 70'den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmişti.

Süreçte Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün yayımlamış olduğu hava durumu tahmin raporu ile yine kuvvetli sağanak yağış uyarısı yaparak acil önlem alınmasını istedi.

mgm-19-ağustos-hava-tahmini

SEL UYARISI HANGİ İLLERDE, KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

MGM tarafından yayımlanan raporda "Ülkemizin kuzey kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzeyi ve Karadeniz Bölgesi Kıyı Kesimi ile Bursa, Gümüşhane, Bayburt ve Ardahan çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinden sonra Batı Karadeniz Kıyı Kesimi ile Sakarya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli" geçeceği ilan edildi.

Yayımlanan haritada Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ve Ardahan sağanak yağış uyarısı yapılan iller arasında yer aldı. Ayrıca İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul içinde Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından sağanak ve gök gürültülü yağış uyarısı yapıldı.

SONRAKİ HABER