Meteorolojiden Mart Tahmin Raporu! Bahar Öncesi Kar Yağışı, Çığ ve Fırtına Uyarısı Geldi

Mart ayının ilk günlerinde havanın nasıl olacağına ilişkin Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün raporu yayımlandı.

Meteorolojiden Mart Tahmin Raporu! Bahar Öncesi Kar Yağışı, Çığ ve Fırtına Uyarısı Geldi

Mart ayının ilk günlerinde havanın nasıl olacağına ilişkin Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün raporu yayımlandı. Havanın soğumasının beklendiğinin ifade edildiği raporda vatandaşlara yağış uyarısı yapıldı. Bazı bölgelerde 4 bazı bölgelerde ise hava sıcakları 10 derece birden soğuyacak. İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün, Mart ayının ilk günlerine dair o raporu.

10 DERECE BİRDEN SOĞUYACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan ve 6 Mart tarihine kadar geçerli olan hava tahmin raporunda genel olarak Türkiye'nin kuzey, iç ve doğu kesimlerde hava sıcaklarının 4 ile 10 derece azalması bekleniyor. Mevsim normallerinin altına düşecek hava sıcaklıkları bazı bölgelerde yağışa neden olacak.

Kurum tarafından ilan edilen son hava tahmin raporunda, ülkenin kuzeybatısı ile zamanla kuzey ve iç kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu olacak. Bunun yanında Mart ayına girerken Marmara’nın kuzeyi ile Batı Karadeniz kıyılarının, Pazar Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Eskişehir ve Kayseri’nin kuzey kesimlerinin yağışlı olacağı ön görüldü. Bu bölgelerin dışında kalan şehirlerde ise havanın az bulutlu ve açık olacağı öngörülüyor.

Kar ve Yağmur Beklenen Şehirler

Mart ayının ilk günlerinde kar ve yağmur beklenen bölgeleri de açıklayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ile Eskişehir ve Kayseri’nin kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar beklendiğini açıkladı. Haftasonu gece yarısından itibaren ise ç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli olunması gerektiği vurgulandı. Ayrıca bu bölgelerde sis olabileceği de ifade edildi. Son olarak Meteoroloji Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusu için çığ tehlikesi bulunduğunu bildirdi.