Meteorolojiden Pazartesi Uyarısı! Bu Üç Bölgede Yoğun Kar Var Dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hafta başına dair yapmış olduğu uyarısında üç bölgeye kar yağışı uyarısında bulundu. Hafta başında Pazartesi günü için yapılan uyarıda ayrıca bazı bölgeler için de kuvvetli yağmur uyarısı yer aldı.

Meteorolojiden Pazartesi Uyarısı! Bu Üç Bölgede Yoğun Kar Var Dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hafta genelinde hava sıcaklıklarının nasıl olacağına ilişkin tahminlerini yeniledi. Kurum tarafından yapılan değerlendirmelerde bazı bölgeler için kar yağışı uyarısı yapılırken bazı bölgeler için sağanak yağış bazı bölgeler içinse kar karışık yağış olacağı bildirildi.

METEOROLOJİDEN KAR YAĞIŞI UYARISI

Son yılların en yağışlı bahar dönemlerinden birini yaşayan Türkiye için yeni bir yağışlı hava uyarısı geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün duyurusunda ülkenin genelinde parçalış ve çok bulutlu havanın hakim olacağı ilan edildi. Uyarıya göre ise İç Anadolu'nun bazı bölgeleri ile Karadeniz Bölgesinin bazı bölgelerinde kar yağışı olacak.

Kar Yağışı Olacak Bölgeler

İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve doğusu, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Afyonkarahisar, Kütahya ve Bilecik çevrelerinde yağışların kar şeklinde olması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarısında ayrıca bu bölgeler için karla karışık yağmur uyarısında da bulundu.

Meteoroloji yoğun kar yağışına dair "Batı Karadeniz'de r) beklenen yağışların kıyı kesimlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak iç kesimlerde (400 m üzeri) yoğun kar (20 cm ve üzeri) şeklinde olacağı tahmin ediliyor." açıklamasında bulundu. Bilgilendirme açıklamasında ayrıca vatandaşların sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi şeklinde kar yağışı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

ZİRAİ DON UYARISI

Meteoroloji resmi sitesinden ayrıca "Yapılan son değerlendirmelere göre; bu gece saatlerinden itibaren yurdumuzun kuzeybatı kesimlerden başlamak üzere soğuk havanın etkisi altına gireceği tahmin edildiğinden 13.04.2021 Salı günü sabahına kadar Trakya Kesimi, Marmara'nın güney ve doğusu, Ege ve Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde zirai don riski olmasından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı başta üreticiler olmak üzere ilgililer ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir." uyarısında bulundu.