Meteoroloji'den Sağanak, Karla Karışık Yağmur Ve Kar Yağışı Hava Durumu Tahminleri Yapıldı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 30 Mart 2021 Salı gününe ait hava durumu değerlendirme raporunu yayınladı. Bugün hava nasıl olacak, hangi illerde ve bölgelerde sağanak yağmur yağacak?

Gündem 30.03.2021 - 08:44 30.03.2021 - 08:44 Serhat Karaman
Türkiye'de hava durumu tahminleri yapan köklü devlet kurumu Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yeni hava durumu değerlendirmesi yayınlandı. Yapılan son bilgilendirmeye göre bugün ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava hakim olacak. Bazı bölgelerde ise yer yer yağmur ve sağanak yağmur şeklinde yağışlar meydana gelecek.

YAĞIŞ BEKLENEN YERLER AÇIKLANDI!

Meteoroloji'den yapılan açıklamada Marmara, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz, Kuzey Ege, İç Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz ve Doğu Karadeniz'de yağışlı bir hava etkin olacak. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak yağmur şeklinde gerçekleşecek. Batı Akdeniz'de gök gürültülü sağanak yağmurlar görülecek. İç Ege, Göller Yöresi, İç Anadolu ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur meydana gelecek. Ayrıca bu bölgelerin yüksek kesimlerinde de kar yağışları gerçekleşecek.

BUZLANMA VE DON OLAYLARINA DİKKAT!

Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından buzlanma ve don uyarısı da yapıldı. Yapılan bu uyarıya göre bugün Türkiye'nin iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayları meydana gelecek. Meteoroloji özellikle sabahın erken saatleri ile gecenin geç saatlerinde dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi. Buzlanmanın karayollarında kazalara neden olabileceği, don olayının da zirai ürünlere zarar verebileceği vurgulanarak vatandaşlardan tedbirli olmaları istendi.

ÇIĞ UYARISI

Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından bugün çığ uyarısı da yapıldı. Bu uyarıya göre Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda kar erimelerine bağlı olarak yüksek yamaçlarda çığ felaketi gerçekleşebileceği bildirildi. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların çığ olma olasılığı bulunan yerlerden uzak durmaları istendi.İÇ VE BATI KESİMLERİNDE SICAKLIKLAR DÜŞECEK

Hava sıcaklıkları hakkında da Meteoroloji tarafından bilgilendirme yapıldı. Türkiye'nin iç ve batı kesimlerinde hava sıcaklıklarında 3 derece ile 6 derece arasında bir düşüşün beklendiği açıklandı. Diğer bölgelerde ise kayda değer bir sıcaklık değişiminin olmayacağı bildirildi. Ayrıca Marmara ve Kıyı Ege için kuzey yönlü ve kısa süreli fırtına hadisesinin meydana gelebileceği bu fırtınaların hızının saatte 50 ile 70 km arasında olacağı ifade edildi.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@