Meteoroloji'den Son Dakika Toz Taşınımı Uyarısı: Bu İllerde Gökten Yağmur Değil Çamur Yağacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD peş peşe açıklamalar yayımlayarak toz taşınımı son dakika alarmı verdi. Toz fırtınası ve çamur yağmuru beklenen iller hangileri, hangi illere uyarı yapıldı?

Gündem 06.04.2022 - 08:05 06.04.2022 - 08:05 Gülcan Özer

Küresel iklim değişikliği nedeni ile mevsimler değişmeye devam ederken ne yazık ki yaşanan değişimden en çok etkilenen ülkelerden biri de Türkiye oldu. Ani sağanak yağış, sel, heyelan gibi doğa olaylarından olumsuz etkilenen ülkemizde Meteoroloji Genel Müdürlüğü son dakika açıklaması yayımlayarak yeni bir uyarıda daha bulundu. 

Meteorolojik Uyarı raporu yayımlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Suriye kaynaklı toz taşınımı beklediklerini belirterek bugün yani Çarşamba günü ve Perşembe günü yurdun doğu kısımlarında alarm verdi. Güney ve Güney Batı yönlerinden esecek kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeni ile toz taşınımı, buna bağlı olarak çamur yağışı uyarısı yapıldı. 

TOZ TAŞINIMI SON DAKİKA: ÇAMUR YAĞMURU BEKLENEN İLLER HANGİLERİ?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan son dakika açıklaması ile çamur yağmuru beklenen iller için flaş uyarılar yapıldı. Meteoroji'den sonra bir uyarı da T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapıldı. AFAD tarafından yapılan paylaşımda "Bugün ve yarın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda toz taşınımı hadisesi bekleniyor. Görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun" ifadelerine yer verildi. 

afad uyarısı

MGM tarafından yapılan açıklamada ise toz taşınımı nedeni ile etkilenecek olan iller tek tek açıklanarak bu illerde yaşayan kişilerin kum fırtınası ve çamur yağmuru için tedbir almaları istendi. 

mgm alarm-2

Suriye kaynaklı toz taşınımı alarmı verilen iller; Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari, Bitlis, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır, Kars, Erzurum oılarak sıralandı. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@