Meteoroloji'den Yarın İçin Sona Dakika Sağanak Yağmur Ve Fırtına Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bir son dakika açıklamasında bulunarak yarın sağanak yağmur beklenen bölgeleri ve illeri duyurdu. Meteoroloji açıklanan illerdeki yetkilileri ve vatandaşları ani su baskını ve sel riski konusunda uyardı.

Meteoroloji'den Yarın İçin Sona Dakika Sağanak Yağmur Ve Fırtına Uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yarın Türkiye'de yer yer yağışlı bir hava sisteminin etkisi altına gireceğini açıkladı. Meteoroloji'nin son değerlendirme raporuna göre yarın ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu bir hava etkili olacak. Bu hava bazı bölgelerde ve illerde ise sağanak yağmura dönüşecek.

SAĞANAK YAĞIŞ BEKLENEN İLLER VE BÖLGELER

Meteoroloji'den sağanak yağmur beklenen bölgeler ve iller de açıklandı. Yapılan son dakika duyurusuna göre Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Orta ve Doğu Karadeniz'de sağanak yağışlar görülecek. Özellikle Bolu, Düzce, Zonguldak, Karabük, Kastamonu, Erzincan, Erzurum ve Kars'ta gök gürültülü sağanak yağmurlar etkili olacak. Ayrıca yapılan bilgi paylaşımına göre Ardahan ve çevrelerinde yarın karla karışık yağmurların etkili olmasının beklendiği açıklandı.

FIRTINA UYARISI

Meteoroloji'nin bir diğer uyarısı fırtınalar hakkında oldu. Rüzgarların Marmara'nın güneyinde, Ege'de, Batı Akdeniz'de, İç Anadolu'nun kuzeybatısında, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu'nun doğusunda fırtınaya dönüşebileceği bildirildi. Güney yönlerden esecek olan rüzgarların saatte 70 km hızına ulaşabileceği tahmininde bulunuldu. Ayrıca Marmara'nın kuzeyi ile Kıyı Ege'de fırtınanın saatte 90 kilometreye kadar ulaşabileceği belirtildi. Sayılan bölgelerde vatandaşların ve yetkililerin çatı uçması, baca zehirlenmesi, ulaşım aksaması gibi konularda tedbirli olmaları gerektiği vurgulandı.

DON, BUZLANMA VE ÇIĞ OLAYLARINA DİKKAT!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü buzlanma, don ve sis uyarısında da bulundu. Meteoroloji'nin son değerlendirmesine göre ülkenin iç ve doğu kesimlerinde sabahın erken saatleri ile gecenin geç saatlerinde buzlanma ve don hadisesinin meydana gelebileceği belirtildi. Ayrıca Doğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde karla örtülü yüksek yamaçlarında çığ felaketinin olabileceği bildirildi.