MetroPOLL Araştırma Son Seçim Anketinin Sonuçlarını Açıkladı

MetroPOLL Araştırma tarafından 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin son anketin sonuçları açıklandı. Seçime Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Demirtaş katılırsa kime oy verirsiniz?

Gündem 12.05.2022 - 09:57 12.05.2022 - 09:57 Gülşah Konuk Akın

Türkiye'nin Nabzı Nisan 2022 araştırma sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçları ile 2023 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Demirtaş'ın seçime girmesi durumunda ortaya çıkacak sonuçlara ilişkin son anketin sonuçları, MetroPOLL Araştırma tarafından yayımlandı. Anket sonuçlarında dikkat çeken oy oranları çıktı. Seçimin birinci turunda Erdoğan %40,1, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu %30,2, Selahattin Demirtaş da ,2 oranında oy aldı.

ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU, DEMİRTAŞ KATILIRSA KİME OY VERİRSİNİZ?

Ankete katılan kişilere "Gelecekte yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda seçime Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Demirtaş katılırsa kime oy verirsiniz?" sorusu soruldu. Anket sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş'ın aday olması durumunda tekrar Cumhurbaşkanı olarak seçilecek.

metropoll-anket

Ankete katılan AK Partili seçmenlerden %97'si Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ı destekleyecek. MHP'ye oy verenlerin %84 oranındaki kısmı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yeniden Cumhurbaşkanı olarak seçmek istiyor. MHP'lilerin %8.4'ünün de Demirtaş'ı desteklemesi dikkat çekti. CHP'li seçmenlerin %80'i Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı seçmek istiyor. %9'luk kesim ise Demirtaş'a destek veriyor. %4.6 oranındaki CHP'li katılımcı ise Erdoğan'a oy vereceğini açıkladı. 

Saadet Partisi'nde oy verenlerin %42'si Kemal Kılıçdaroğlu'nu tercih etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yeniden cumhurbaşkanı olarak görmek isteyenlerin oranı ise %25,8. İYİ Partililerin %60.3'ü Kemal Kılıçdaroğlu'na oy verecek. İYİ Parti'ye oy verenlerin .8'i Erdoğan dedi, %9,5'i de Demirtaş dedi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@